Ucierane ciasto z mnóstwem świeżej żurawiny i z pomarańczowym lukrem. To kolejny pomysł na wykorzystanie tych zdrowych owoców w domowych wypiekach. Ciasto nie jest lekkie i puszyste. Jest raczej zwarte, treściwe, mało słodkie. Dlaczego to piszę? By nie rezygnować z lukru :-). Słodziutki pomarańczowy lukier nie tylko dosładza ciasto ale i chroni je przed wysychaniem. Współgra z charakterystycznym smakiem żurawiny i jest idealnym wykończeniem tego ciasta :-). Koniecznie ze szklanką mleka lub do popołudniowej herbaty.
Uwaga: jak każde ciasto ucierane i to jest obciążone ryzykiem zakalca. Proszę stosuj się dokładnie do przepisu. Przeczytaj także notkę o tym, jak uniknąć zakalca.
Składniki na ciasto:
- 350 g mąki pszennej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 200 g masła
- 5 dużych jajek
- 200 ml mleka
- 170 g drobnego cukru do wypieków
- świeżo skórka otarta z 1 pomarańczy
- 2 łyżeczki ekstraktu z pomarańczy (lub pół łyżeczki aromatu pomarańczowego)
- 300 g świeżej lub mrożonej żurawiny
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę i proszek do pieczenia przesiać, odłożyć.
W misie miksera utrzeć masło z cukrem, na jasną i puszystą masę. Dodawać jajka, jedno po drugim, miksując po każdym dodaniu do uzyskania gładkiej masy. Dodać skórkę z pomarańczy i ekstrakt, zmiksować. Na przemian dodawać przesianą mąkę i mleko, w trzech turach, mieszając szpatułką tylko do połączenia się składników, nie dłużej.
Blaszkę o wymiarach dolnych 33 x 23 cm, wysmarować masłem, wyłożyć papierem do pieczenia. Przełożyć do niej ciasto, wyrównać. Na wierzch równomiernie wysypać żurawinę.
Piec w temperaturze 170ºC przez około 35 – 40 minut lub do tzw. suchego patyczka. Wyjąć z piekarnika, lekko przestudzić i polukrować.
Składniki na lukier:
- 1,5 szklanki cukru pudru
- 6 łyżek świeżo wyciśnietego soku z pomarańczy
Składniki na lukier utrzeć grzbietem łyżki do uzyskania błyszczącej, lekko gęstej bezgrudkowej masy. W razie konieczności dodać więcej wody lub cukru pudru, regulując konsystencję lukru.
Smacznego :-).
Do upieczenia ciasta wykorzystałam prostokątną formę do ciast, której sama używam już od dłuższego czasu, a którą można nabyć w sklepie internetowym AleDobre.pl.
Forma jest bardzo przyjazna dla wypieków :-).
Pochodzi z mojej ulubionej serii 'Recipe Right’ – formy z tej serii są pokryte specjalną nieprzywierającą powłoką, dzięki czemu wypieki same z niej wyskakują – sprawdza się to nawet po długim okresie użytkowania. Ciasta nie tylko łatwo się w niej piecze, ale i mycie takiej formy to czysta przyjemność :-). Można ją stosować w każdym piekarniku. Kropką nad 'i’ jest pokrywa, pozwalająca na bezpieczne przewożenie ciasta na dalsze odległości – po prostu ją kocham (mam też taką pokrywę do formy na muffinki z tej serii).
Drobnym jej mankamentem jest fakt, że nie jest wysoka. Nie nadaje się do bardzo wysokich przekładańców. Jest idealna do ciast niewysokich, ucieranych, bezowych, drożdżowych, a ja z powodzeniem piekłam w niej m.in.
malinową chmurkę:
śmietankowe ciasto ze śliwkami
czy drożdżowe porzeczanki..
Ekspolatuję ją bardzo często, a mimo to jest wciąż w bardzo dobrej kondycji – wygląda w zasadzie jak nowa.
Bardzo polecam!
Zajrzyj na AleDobre.pl :-).
———————————————
/*wpis zawiera lokowanie produktu/
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga