Komentarze (0)
Pistacjowe brownie

Pistacjowe brownie tu zupełnie nowy wymiar brownie. Jest pyszne! Znajomi ochrzcili je „dubajskim brownie” ;). Do wykonania pistacjowego brownie, oprócz składników na klasyczne brownie, będziecie potrzebować 100% pastę pistacjową (z dodatkiem cukru lub bez niego) i posiekane orzeszki pistacjowe. Nie polecam używać tutaj kremu pistacjowego, bo choć pyszny i słodki, z małą zawartością pistacji (max 50%) będzie przytłoczony smakiem czekolady. Bardzo polecam!

Składniki na pistacjowe brownie:

  • 180 g masła
  • 100 g gorzkiej czekolady 70%, posiekanej
  • 150 g gorzkiej czekolady 50%, posiekanej
  • 3 duże jajka
  • 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
  • 250 g drobnego cukru do wypieków
  • 100 g mąki pszennej
  • ½ łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 250 g pasty pistacjowej z cukrem*
  • pół szklanki posiekanych niesolonych pistacji

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

W garnuszku roztopić masło, zdjąć z palnika. Do gorącego dodać posiekaną gorzką czekoladę, odstawić na 2 minuty. Po tym czasie wymieszać do powstania gładkiego sosu czekoladowego. Sos czekoladowy wystudzić (lub pozostawić lekko ciepły, ale NIE GORĄCY), powinien też pozostać płynny.

W naczyniu lekko roztrzepać jajka rózgą kuchenną (nie ubijać!). Dodać ekstrakt z wanilii, cukier i wymieszać przez dłuższą chwilę do dokładnego połączenia się składników rózgą kuchenną. Dodać przestudzony sos czekoladowy, wymieszać rózgą kuchenną. Bezpośrednio do mieszanki czekoladowej przesiać mąkę z proszkiem do pieczenia, dodać sól, a następnie wymieszać tylko do połączenia się składników.

Masę czekoladową przelać do formy kwadratowej o boku 23 cm, wysmarowanej masłem i wyłożonej papierem do pieczenia. Małą łyżeczką wykładać na górę pastę pistacjową i wymieszać końcówką noża, tworząc na powierzchni esy – floresy. Posiekane pistacje wyłożyć na górę.

Pistacjowe brownie piec w temperaturze 160°C (z termoobiegiem) lub w 180°C (bez termoobiegu) przez około 30 – 33 minuty. Ciasto lekko wyrośnie i może popękać wokół brzegów lub pomarszczyć się. Patyczek włożony do ciasta może być mokry, ale nie może być na nim śladów surowego ciasta; zazwyczaj jednak nie testujemy brownie przy pomocy patyczka, ponieważ nie jest to miarodajne.

Pistacjowe brownie wystudzić, pokroić na kwadraty.

*Pasta pistacjowa (masło pistacjowe) to produkt zawierający wyłącznie zmielone pistacje (100%) bez innych dodatków. Ma konsystencję naturalnego masła orzechowego i pachnie cudownie pistacjowo. Jeżeli nie możecie dostać w sklepach pasty pistacjowej z cukrem, wystarczy dosłodzić pastę 100% – wymieszać z przesianym cukrem pudrem, do smaku.

Smacznego!

Pistacjowe brownie
Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 0 komentarzy
Szukaj w komentarzach: