Tym razem polski tradycyjny i puszysty sernik, ale z dodatkiem dyniowego puree i świeżo otartej skórki z pomarańczy. Puszysty sernik dyniowy jest pyszny, wilgotny i o przyjemnym, lekko pomarańczowym kolorze i smaku :). Jeszcze bardziej wyraźny kolor sernika uzyskacie używając dyni o mocno pomarańczowym miąższu (np. hokkaido, ja używałam gotowego puree z puszki). Pamiętajcie, że serniki nie lubią rzadkich twarożków z wiaderek i takich jak zawsze nie polecam; dyniowe puree również powinno być mocno odsączone, co będzie gwarancją dobrego wypieku. Jeśli lubicie serniki na kruchym spodzie polecam wykorzystanie do tego celu popularnych 'petitek’. Wysoki, piękny i smaczny sernik :).
Jakiej dyni używam do wypieków? W Polsce dobra odmiana do wypieków to dynia Hokkaido, w Wielkiej Brytanii znana pod nazwą Red Kuri squash. Jest to dynia o delikatnym smaku, mączystym miąższu i intensywnym pomarańczowym kolorze. Ma ona szerokie zastosowanie w kuchni.
Składniki ma puszysty sernik dyniowy:
- 1 kg twarogu, trzykrotnie zmielonego
- 200 g masła*
- 1 – do 1 i 1/3 szklanki drobnego cukru do wypieków
- 4 duże jajka
- 250 g puree z dyni (dobrze odciśniętego, nie może być wodniste)**
- 1 opakowanie cukru wanilinowego
- 100 ml śmietanki kremówki 36%
- 4 łyżki skrobi ziemniaczanej
- 1 łyżka mąki pszennej
- świeżo otarta skórka z 1 pomarańczy
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Białka oddzielić od żółtek.
W misie miksera umieścić masło i oba cukry. Utrzeć do otrzymania jasnej i puszystej masy maślanej. Dodać żółtka i utrzeć do białości. Dodawać zmielony twaróg, w trzech turach, cały czas ucierając. Dodać puree z dyni i zmiksować. Dodać śmietankę kremówkę, skrobię, mąkę pszenną i skórkę pomarańczową. Utrzeć do połączenia się składników. W osobnym naczyniu ubić białka, do sztywności. Dodać do masy serowej i delikatnie wymieszać szpatułką, do połączenia.
Masę serową przelać do formy o średnicy 24 cm (lub większej np. 26 cm; w 24 cm tortownicy masy serowej jest po same brzegi) i wyrównać. Piec w temperaturze 170ºC, najlepiej bez termoobiegu (z grzaniem góra – dół) przez 75 – 90 minut lub do wypieczenia sernika. Wystudzić w lekko uchylonym piekarniku.
Puszysty sernik dyniowy wyjąć i wystudzić przez noc w temperaturze pokojowej. Oprószyć cukrem pudrem i podawać.
* Przy użyciu bardzo tłustego sera z wiaderka (zawartość tłuszczu 18% lub ponad) ilość masła można zmniejszyć nawet o 3/4 (użyłam twarogu z Piątnicy, ilość masła zmniejszyłam do 50 g i dodałam je roztopione do masy serowej; żółtka utarłam z cukrem na białą i puszystą masę).
** Można wykorzystać gotowe puree z puszki lub zrobić je samemu – skorzystaj z przepisu na domowe puree z dyni. Do tego sernika mocno je odciśnij!
Smacznego!
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga