Komentarze (186)

Puree z dyni

Puree z dyni – podstawa Waszych jesiennych wypieków i deserów. Nie we wszystkich krajach można kupić gotowe puree w puszce lub słoiku, ale przygotowanie domowego puree nie powinno nastręczać żadnych trudności. Dynię można oczywiście zagotować (np. na parze), choć najprostszym sposobem zawsze wydawało mi się jej upieczenie. Zamrożone puree można wykorzystywać do wypieków przez okrągły rok.

Składniki:

  • nieduża dynia o mocno pomarańczowym, mączystym miąższu

Dynię umyć, wydrążyć łyżką środek z nasionami (np. gałkownicą do lodów lub zwykłą łyżką). Pokroić na mniejsze plastry. Ułożyć w naczyniu żaroodpornym i przykryć pokrywką lub folią aluminiową.

Piec w temperaturze 180ºC przez około 60 minut lub dłużej (a małe dynie np. Hokkaido tylko 30 minut), do miękkości. Plastry cieńsze można piec nawet poniżej 1 godziny. Miękkość dyni sprawdzamy patyczkiem lub widelcem – bez oporu powinien wchodzić w wypieczony miąższ.

Upieczoną dynię wystudzić, obrać ze skórki i zmiksować blenderem lub malakserem do otrzymania puree. Jeśli puree dyniowe jest wodniste – nadmiar wody można lekko odcisnąć na sitku wyłożonym gazą (nie za mocno, puree nie może być suche).

Można przechowywać w lodówce w słoiczku do 3 lub maksymalnie 5 dni. Można puree rozdzielić na mniejsze woreczki i zamrozić.

Jest gotowe do użycia do Waszych deserów i wypieków :-).

Puree z dyni

Trafiła mi się bardzo mączysta dynia o gęstym miąższu. Nie było nic do odsączania, musiałam jeszcze dolać wody i wygląda na to, że muszę to zrobić jeszcze raz ;-). Zawsze używane przeze mnie puree było rzadsze, to tutaj ma gęstość puree ziemniaczanego.

Puree z dyni

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 186 komentarzy
Szukaj w komentarzach: