Komentarze (98)

Puszysty sernik na białkach, z pysznym kruchym ciastem. Do upieczenia ciasta potrzebować będziecie ogromnej ilości białek! Sernik Biały Puch to przepis doskonały do wykorzystania po Tłustym Czwartku, kiedy smażymy pączki lub faworki i zostają nam z nich białka. Kolejną okazją jest… Wielkanoc. Kiedy po mazurkach, puchatych babach czy kruchych ciasteczkach pozostaną Wam niewykorzystane białka – już wiecie, co z nimi zrobić. Ja białka „zbieram” przez cały rok, już nawet po 2 – 3 białka mrożę w małym strunowym woreczku. Kiedy uzbiera się odpowiednia ilość odmrażam do Pavlovej lub do tego właśnie sernika. Jak smakuje? Lekki, puszysty (choć nie jak moja chmurka), bardzo rośnie podczas pieczenia i lekko opada po wystudzeniu, pozostaje jednak wysoki. Wspaniale smakuje z maślanym ciastem kruchym!

ps. Po ubiciu białek będziecie się zastanawiać, jak teraz to wszystko wymieszać – masy z białkami jest ogromna ilość, przygotujcie od razu garnek 'bigosowy’ ;).

Jeśli mrozicie białka pomoże Wam przelicznik: 1 białko z dużego jajka = 40 g.

Składniki na ciasto kruche:

  • 250 g masła, zimnego i pokrojonego w kostkę
  • 5 żółtek (z dużych jajek)
  • 150 g cukru pudru
  • 1 opakowanie cukru wanilinowego (16 g)
  • 400 g mąki pszennej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Wszystkie składniki umieścić w malakserze i zmiksować do otrzymania zwartej, gładkiej kuli kruchego ciasta. Ciasto można również wyrobić ręcznie – masło umieścić w większym naczyniu, dodać mąkę z proszkiem, posiekać nożem. Dodać resztę składników i szybko wyrobić do otrzymania gładkiego ciasta.

Ciasto podzielić na 2 części, owinąć folią spożywczą, spłaszczyć, włożyć na 2 godziny do zamrażarki (lub na krócej, jeśli ciasto stwardnieje na tyle, by bez problemu zetrzeć je na tarce).

Składniki na masę serową:

  • 1,2 kg twarogu półtłustego lub tłustego, zmielonego trzykrotnie
  • 200 g masła*
  • 200 g kwaśnej śmietany 18%
  • 14 białek (z dużych jajek) + szczypta soli
  • 350 g drobnego cukru do wypieków (podzielone pół na pół – jedna część do masy serowej a druga do piany z białek)
  • 1 budyń waniliowy lub śmietankowy w proszku (40 g)
  • 1 opakowanie cukru wanilinowego (16 g)
  • 1 szklanka rodzynków (jeśli lubicie)

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

W misie miksera utrzeć masło z połową cukru, do otrzymania jasnej, puszystej masy maślanej. Dodawać twaróg – porcjami, cały czas ucierając, do połączenia. Dodać kwaśną śmietanę, budyń w proszku, cukier wanilinowy i utrzeć. Na końcu dodać rodzynki (jeśli lubicie) i wymieszać. Masę serową przełożyć do bardzo dużej misy – największej.

Osobno ubić białka ze szczyptą soli. Dodawać do nich pozostały cukier, stopniowo i po jednej łyżce, nie zaprzestając ubijania. Ubijać do powstania gęstej i błyszczącej piany.

Białka dodać do masy serowej, w kilku turach, dokładnie lecz delikatnie wymieszać.

Wykonanie:

Głęboką blachę o wymiarach 25 x 40 cm wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Wyjąć z zamrażarki jedną część ciasta i zetrzeć na tarce (duże oczka) na spód formy. Podpiec w temperaturze 180 – 190ºC przez około 15 minut lub do złotego koloru.

Na podpieczony spód (może być gorący) wyłożyć masę serową, wyrównać. Na wierzch zetrzeć na tarce drugi kawałek ciasta wyjęty z zamrażarki.

Piec około 1 godziny do 1 godziny 10 minut w temperaturze 180ºC, najlepiej bez termoobiegu. Studzić w wyłączonym, lekko uchylonym piekarniku.

Sernik Biały Puch jest najsmaczniejszy na drugi dzień. Przed podaniem można oprószyć cukrem pudrem.

* Przy użyciu bardzo tłustego sera z wiaderka (zawartość tłuszczu 18% lub ponad) ilość masła można zmniejszyć nawet o 3/4 (przykładowo użyłam twarogu z wiaderka Piątnicy i dodałam tylko 50 g masła; ze względu na małą ilość masła zamiast ucierać je z cukrem dodałam rozpuszczone od razu do masy serowej).

Smacznego!

Sernik Biały Puch

Źródło przepisu – Wielkie Żarcie, przepis lekko zmieniony.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 98 komentarzy
Szukaj w komentarzach: