Ciasto otrębowe, które może nie wygląda najciekawiej na świecie, ale jest bombą błonnikową. Zawiera produkty bogate w ten cenny składnik spożywczy jak otręby, mak, orzechy i rodzynki. Zawsze wyrzuty sumienia są trochę mniejsze ;). Poza tym ciasto jest bardzo smaczne, szybkie i bezproblemowe w przygotowaniu. Zdecydowałam się przy nim wypróbować przepis na zawsze lśniącą polewę kakaową, którą mi poleciliście. Rzeczywiście, polewa nie traci połysku, nie brudzi rąk przy jedzeniu (ani noża przy krojeniu), ładnie zastyga i nie pozostawia smug. Smakuje jak polewa z gorzkiej czekolady…
Składniki na ciasto otrębowe:
- 1,5 szklanki otrębów (dowolnych)
- 2/3 szklanki drobnego cukru do wypieków
- pół szklanki maku
- pół szklanki mąki pszennej
- 100 g orzechów włoskich, posiekanych
- 100 g rodzynków
- 190 g masła
- 4 duże jajka, białka i żółtka oddzielnie
- 1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka ekstraktu migdałowego
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Białka umieścić w misie miksera i ubić na sztywną pianę. Powoli, łyżka po łyżce, dodawać cukier, cały czas ubijając. Dodać żółtka i ubić. Dodać otręby i mak, następnie delikatnie wymieszać szpatułką do połączenia się składników. W osobnym garnuszku roztopić masło i gorące wlać do ciasta, wymieszać delikatnie szpatułką. Bezpośrednio do ciasta przesiać mąkę z proszkiem do pieczenia, i delikatnie wymieszać szpatułką. Wsypać bakalie i delikatnie wymieszać.
Ciasto przełożyć do foremki o wymiarach 30 x 14 cm (lub węższej formy keksówki) wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia.
Ciasto otrębowe piec w temperaturze 180ºC przez około 50 minut lub do tzw. suchego patyczka. Ciasto wyjąć, wystudzić, polać polewą kakaową.
Polewa kakaowa z żelatyną (zawsze błyszcząca):
- 4 łyżki cukru
- 2 łyżki kwaśnej śmietany
- 3 łyżki kakao
- 60 g masła
- 1 łyżeczka żelatyny w proszku
Żelatynę zalać niewielką ilością zimnej wody, tylko do jej przykrycia, wymieszać a następnie odstawić do napęcznienia. Resztę składników umieścić w garnuszku i zagotować. Zdjąć z palnika, następnie do zagotowanej mieszanki dodać napęczniałą żelatynę. Wymieszać dobrze do rozpuszczenia się żelatyny i przestudzić. Kiedy polewa lekko zgęstnieje, polać nią ciasto.
Smacznego!
Przepis na ciasto pochodzi z miesięcznika 'Ciasta domowe’.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga