Komentarze (2765)

Pierniczki

Całe zastępy serc, koników na biegunach, księżyców, choinek, kotów, grzybków… Tym razem postanowiłam zaoszczędzić sobie pracy przed świętami i upiekłam pierniczki z przepisu Ptasi. Przepis jest podobny do umieszczonego wcześniej na blogu, inne są jednak proporcje składników. Pierniczki po upieczeniu są twardawe, co w ogóle nie przeszkadza im znikać w niewyjaśnionych okolicznościach, a teraz nawet nie jestem pewna czy doczekają do świąt… Pamiętajcie, że trzeba je upiec wcześniej, by zdążyły zmięknąć. Poza tym, w smaku są genialne, praca z nimi jest lekka, łatwa i przyjemna. I – radosną twórczość dziecięcą, czyli lukrowanie – zostawię na okres przedświąteczny…

Wypróbuj także moje inne przepisy na pyszne PIERNICZKI.

Pierniczki – składniki na około 100 sztuk:

  • 550 g mąki pszennej
  • 300 g miodu (z miodem sztucznym pierniczki zmiękną szybciej, niż z prawdziwym)
  • 100 g cukru pudru
  • 120 g masła
  • 1 duże jajko
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 30 – 40 g przyprawy do piernika (lub mniej, jeśli przyprawa jest mocna lub dobrej jakości)
  • 1 łyżeczka kakao (niekoniecznie, tylko dla koloru)

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Miód i masło podgrzać w małym garnuszku, mieszając, do rozpuszczenia i połączenia się składników. Zdjąć z palnika i przestudzić. Przestudzoną (lub letnią) mieszankę umieścić w misie miksera. Dodać pozostałe składniki i wyrobić lub zmiksować. Jeśli ciasto będzie zbyt miękkie, schłodzić (będzie się lepiej wałkowało).

Wałkować na stolnicy, lekko podsypując mąką, na grubość około 2 – 3 mm (pamiętając, że grubsze pierniczki będą bardziej miękkie po upieczeniu). Wykrawać pierniczki o dowolnych kształtach i przekładać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.

Pierniczki z otworkiem do przewlekania – otworek należy zrobić przed pieczeniem (np. słomką do napojów).

Pierniczki z witrażykami – również przed upieczeniem w dużym pierniczku wykrawać mniejszy otworek, nasypać do niego pokrusznych landrynek (z górką) i piec na macie teflonowej lub na papierze do pieczenia ściągając z blachy dopiero po wystudzeniu.

Pierniczki dekoracyjne – bezpośrednio przed pieczeniem powierzchnię pierniczka należy posmarować roztrzepanym jajkiem; przykleić cukrowe perełki, orzechy itp. wciskając je w ciasto.

Pierniczki piec około 8 – 10 minut w temperaturze 180ºC, a jeśli pierniczki są z witrażykami to około 11 – 12 minut w temperaturze 150ºC.

Lukrować lub dekorować czekoladą po upieczeniu.

Pierniczki po upieczeniu są twarde, później zmiękną (należy je przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku). Bardzo długo i dobrze się przechowują (nawet kilka miesięcy). Można upiec je kilka tygodni przed świętami, lukrowanie zostawiając na później.

Co zrobić, by pierniczki zmiękły?

Pierniczki po upieczeniu są zazwyczaj mocno twarde (powoduje to dodatek miodu). By zmiękły potrzebują pochłonąć odpowiednią dawkę wilgoci np. z powietrza lub owoców. Wtedy będą rozpływały się w ustach! Ułóż pierniczki (jeszcze przed lukrowaniem) na kratce i przenieś do pomieszczenia o wysokiej wilgotności lub uchyl okno podczas deszczu (klimat brytyjski jest dość wilgotny, pierniczki miękną u mnie szybko, już po 3 dniach). Jeśli u Ciebie w domu jest dość sucho, schowaj pierniczki do szczelnej puszki z kawałkami obranych jabłek. Jabłka wymieniaj co kilka dni, by nie zaczęły pleśnieć. Pierniczki będą chłonęły wilgoć z owoców.

Smacznego!

Pierniczki

Pierniczki

Pierniczki

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 2 765 komentarzy
Szukaj w komentarzach: