Makowiec na biszkopcie, wspaniały przepis! I, choć my moglibyśmy jeść samą masę makową, warto dla odmiany spróbować czegoś nowego :). Masa makowa bogata w bakalie, miód i delikatny biszkopt ze znanego Wam przepisu. Warto upiec na święta Bożego Narodzenia!
Składniki na biszkopt:
- 4 duże jajka
- 2/3 szklanki drobnego cukru do wypieków
- 2/3 szklanki mąki pszennej
- 2,5 łyżki skrobi ziemniaczanej
Składniki na masę makową:
- 500 g maku
- 3 jajka, białka i żółtka oddzielnie
- 130 g masła
- 1 szklanka miodu (płynnego)
- 2 łyżki cukru
- 4 łyżki oleju
- 100 g posiekanych orzechów włoskich
- 100 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 100 g posiekanych migdałów lub płatków migdałowych
- 2 łyżeczki ekstraktu z migdałów
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Mak zalać wrzącą wodą (do jego przykrycia), odstawić do wystudzenia, a następnie odsączyć z nadmiaru wody i dwukrotnie zemleć w maszynce do mięsa z drobnym sitkiem do maku (mak można też zalać wrzątkiem do przykrycia i gotować przez 20 minut, odcisnąć z nadmiaru wody i wystudzić, a następnie dwukrotnie zemleć w maszynce do mięsa z drobnym sitkiem do maku). Do przygotowania masy makowej można również użyć często dostępnego w sklepach maku zmielonego. Jest to spore uproszczenie, ponieważ maku nie trzeba już mielić. Wystarczy zalać wrzątkiem do przykrycia i wystudzić, a następnie dokładnie odcisnąć z nadmiaru wody, np. w lnianym ręczniczku kuchennym.
W misie miksera utrzeć masło z cukrem do otrzymania jasnej i puszystej masy maślanej. Dodawać żółtka, jedno po drugim, dalej ucierając. Dodać zmielony mak, miód, olej, bakalie, ekstrakt i wymieszać. Białka ubić na sztywną pianę i delikatnie wymieszać z masą makową.
Formę o wymiarach 40 x 25 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Do formy przełożyć masę makową. Piec w temperaturze 175ºC przez 40 minut.
Gdy masa makowa się piecze przygotować biszkopt.
Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodawać cukier, łyżka po łyżce, dalej ubijając. Dodawać po kolei żółtka, nadal ubijając. Bezpośrednio do ubitych jajek przesiać mąkę pszenną i skrobię ziemniaczaną i bardzo delikatnie wymieszać szpatułką.
Przygotowane ciasto biszkoptowe wylać na gorącą masę makową. Piec dodatkowe 20 minut lub do tzw. suchego patyczka. Po upieczeniu i wystudzeniu ciasto odwrócić, by biszkopt znajdował się na spodzie.
Wierzch udekorować cukrem pudrem, lukrem lub czekoladą – dowolnie.
Smacznego!
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga