Piernikowe ludziki (gingerbread people) – tradycyjnie już kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia. Dla mnie były inspiracją na świąteczne prezenty – tym razem Wiktoria zabrała je do szkoły. Są przepyszne, pachnące przyprawami korzennymi, lekko twardnieją po upieczeniu, a może bardziej – robią się kruche. Piernikowe ludziki są pieczone z dodatkiem melasy, która dodaje im zapachu, wilgoci i koloru, a im krócej pieczone – tym bardziej mięciutkie… Polecam!
Piernikowe ludziki – składniki na 70 sztuk:
- 750 g mąki pszennej
- 15 g proszku do pieczenia
- 5 g zmielonego imbiru
- 3 g zmielonej gałki muszkatołowej
- 2 g zmielonych goździków
- 2 g startego cynamonu
- 225 g masła
- 235 ml melasy (lub melasy pół na pół z golden syrupem/miodem)
- 180 g miałkiego brązowego cukru
- 120 ml wody
- 1 jajko
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Mąkę pszenną wymieszać z proszkiem do pieczenia i przyprawami, odłożyć. W garnuszku umieścić masło, melasę, cukier, wodę i wanilię. Podgrzać, poczekać do roztopienia się składników, często mieszając. Wystudzić, mieszanka powinna jednak pozostać płynna.
Mąkę z przyprawami wymieszać z rozpuszczonymi składnikami, na końcu dodając jajko, dobrze wymieszać lub zmiksować. Ciasto uformować w kulę, zawinąć w folię, spłaszczyć i włożyć do lodówki na 3 godziny.
Po tym czasie ciasto cienko rozwałkować (sporo rośnie w piekarniku), wycinać piernikowe ludziki, kłaść na wyłożoną papierem do pieczenia blachę. Piec w temperaturze 175ºC przez 10 – 12 minut, w zależnosci od wielkości foremki. Wystudzić, udekorować lukrem np. królewskim.
Co zrobić, by pierniczki zmiękły?
Pierniczki po upieczeniu są zazwyczaj mocno twarde (powoduje to dodatek miodu lub melasy). By zmiękły potrzebują pochłonąć odpowiednią dawkę wilgoci np. z powietrza lub owoców. Wtedy będą rozpływały się w ustach! Ułóż pierniczki (jeszcze przed lukrowaniem) na kratce i przenieś do pomieszczenia o wysokiej wilgotności lub uchyl okno podczas deszczu (klimat brytyjski jest dość wilgotny, pierniczki miękną u mnie szybko, już po 3 dniach). Jeśli u Ciebie w domu jest dość sucho, schowaj pierniczki do szczelnej puszki z kawałkami obranych jabłek. Jabłka wymieniaj co kilka dni, by nie zaczęły pleśnieć. Pierniczki będą chłonęły wilgoć z owoców.
Smacznego!
Źródło przepisu – przepis pochodzi z tej strony.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga