Wuzetka to słynne warszawskie ciastko: dwie warstwy kakaowego biszkoptu przełożone bitą śmietaną i udekorowane polewą czekoladową. Nazwa ciastka prawdopodobnie pochodzi od warszawskiej trasy W-Z, w pobliżu której znajdowała się jedna z cukierni. To wuzetka podana na mój sposób: nie w kształcie kostki ciastka tortowego, ale jak najlepszy tort. Przepis na biszkopt z niewielkim dodatkiem masła to pomysł z tortu Praga. Nie wyrasta on tak mocno jak tradycyjny, nie jest również tak puszysty. Nasączyłam go porządnie wiśniową nalewką – taki jest najlepszy! Bita śmietana nie wymaga usztywniania żelatyną, ale biorąc jednak po uwagę fakt, że może nie zdołacie zjeść całej wuzetki w ciągu jednego dnia – warto to zrobić. Poza tym – klasyka :). Polecam!
Składniki na biszkopt kakaowy:
- 6 dużych jajek, białka i żółtka osobno
- 150 g drobnego cukru do wypieków
- 115 g mąki pszennej
- 25 g kakao
- 40 g masła, roztopionego i wystudzonego
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W naczyniu umieścić żółtka i utrzeć z połową cukru do otrzymania jasnego i puszystego kremu. W misie miksera ubić na sztywno białka, pod koniec ubijania dodając resztę cukru, powoli, łyżka po łyżce. Do ubitej piany z białek dodać krem z żółtek i delikatnie wymieszać szpatułką do połączenia. Bezpośrednio na ubite jajka przesiać mąkę pszenną i kakao, delikatnie wymieszać tylko do połączenia się składników. Wlać masło i równie delikatnie wymieszać.
Tortownicę o średnicy 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia, sam spód. Gotowe ciasto delikatnie przelać do foremki, wyrównać.
Piec w temperaturze 180ºC przez około 30 minut lub do tzw. suchego patyczka. Wyjąć z piekarnika, przestudzić w formie, następnie wyjąć i wystudzić na kratce. Wystudzony blat przekroić wzdłuż na 2 równe części.
Składniki na nasączenie:
- pół szklanki nalewki wiśniowej
- 1/4 szklanki wody
Wymieszać.
Składniki na krem śmietankowy:
- 500 ml śmietanki kremówki 36%, schłodzonej
- 2 łyżeczki cukru pudru
- 6 g (2 łyżeczki) żelatyny + 30 ml zimnej wody (opcjonalnie*)
- wiśnie z zalewy alkoholowej do dekoracji
Żelatynę w proszku zalać zimną wodą, wymieszać, odstawić na 10 minut do napęcznienia. Postawić na palniku i podgrzewać, mieszając, do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny lub podgrzać w mikrofali. Nie doprowadzać do wrzenia (żelatyna straci swoje właściwości żelujące). Zdjąć z palnika i lekko przestudzić.
Śmietankę kremówkę ubić, pod koniec ubijania dodając cukier puder oraz żelatynę: do żelatyny dodać łyżkę kremówki, dokładnie rozprowadzić. Dodać kolejne 2 łyżki i znowu wymieszać, obserwując, czy nie ma grudek. Tak zaprawioną żelatynę dodać do reszty kremówki i natychmiast wymieszać/ubić do połączenia.
Wykonanie:
Na paterze położyć pierwszy blat ciasta. Nasączyć połową przygotowanego ponczu. Wyłożyć ubitą kremówkę, zostawiając odrobinę na dekorację wierzchu, wyrównać. Przykryć kolejnym blatem, nasączyć. Całość schłodzić w lodówce przez około 3 godziny. Wyjąć, wierzch pokryć równo polewą czekoladową. Włożyć do lodówki do czasu jej zastygnięcia.
Udekorować kleksami bitej śmietany, na każdy kładąc wiśnię z zalewy. Pokroić.
Przechowywać do 3 dni, w lodówce.
Składniki na polewę czekoladową:
- 100 ml śmietanki kremówki 36%
- 60 g czekolady gorzkiej
- 60 g czekolady mlecznej
W niedużym garnuszku podgrzać śmietankę kremówkę, prawie do wrzenia. Odstawić z palnika, dodać obie czekolady, posiekane. Odstawić na 2 – 3 minuty, po tym czasie wymieszać do roztopienia się czekolady i powstania gładkiego sosu czekoladowego.
* Użycie żelatyny jest opcjonalne ; użyłam double cream (nie potrzebuje usztywnienia żelatyną).
Smacznego!
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga