Komentarze (67)

honeycomb

Honeycomb (plaster miodu) zwany także Hokey-Pokey, Cinder, Toffee, Yellowman lub Sea Foam, w zależności od regionu. Szybki do przygotowania chrupiący i twardy przysmak z cukru, miodu i sody oczyszczonej. W UK bardzo znane są batoniki ’Crunchie’ – czyli honeycomb oblany czekoladą. Przysmak dzieci i dorosłych (znany jeszcze z ich dzieciństwa) i… zmora dentystów ;-). Tak, po prostu mordoklejka; w buzi zamienia się w bardzo klejącą masę o smaku toffee. Ten rodzaj słodyczy nie współgra dobrze z dużą wilgotnością powietrza, dlatego często obtacza się go w czekoladzie lub przygotowuje bezpośrednio przed pokruszeniem na lody, desery, słodkie tarty, również jako składnik muffinów. Warto przygotować choćby z małej porcji, podać pokruszony do deserów, jako posypka, zamiast np. czekolady :-).

Składniki na honeycomb:

  • 200 g cukru
  • 100 g miodu
  • 4 łyżki wody
  • 1 łyżka sody oczyszczonej

Formę tortownicę o średnicy 25 cm (lub inną np. żaroodporną) wyłożyć folią aluminiową i wysmarować z wierzchu olejem.

W większym garnuszku umieścić cukier, miód, wodę. Wymieszać. Postawić na kuchenkę, na średnią moc palnika. Gotować, nie mieszając, do osiągnięcia na termometrze cukierniczym 149ºC. Syrop będzie mocno bąbelkował i osiągnie kolor jasnego syropu klonowego. Garnuszek natychmiast ściągnąć z palnika i dodać do niego sodę oczyszczoną, szybko lecz dokładnie wymieszać (nie mieszać zbyt długo, bo piana opadnie). Mieszanina bardzo urośnie tworząc pianę (dlatego potrzebny jest większy garnuszek). Natychmiast przelać ją do przygotowanej formy. Nie dotykać, nie wyrównywać – po prostu przelać. Zostawić do kompletnego wystudzenia w temp. pokojowej.

Gotowy honeycomb bardzo stwardnieje, choć z drugiej strony – będzie kruchy. Podzielić na części nożem lub po prostu łamiąc w dłoniach. Aby otrzymać okruchy do deseru wystarczy mocno uderzać w niego tłuczkiem do ziemniaków lub wałkiem. Aby zachować jako deser – najlepiej obtoczyć w czekoladzie roztopionej w kapieli wodnej; dzięki temu nie rozpuszcza się od wilgoci w powietrzu.

Honeycomb przechowujemy w szczelnie zamkniętej puszce, pomiędzy warstwami papieru do pieczenia.

Smacznego :-).

Honeycomb

Z przepisu Sarah Cook.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 67 komentarzy
Szukaj w komentarzach: