Odnoszę wrażenie, że porzeczka powinna być naszym owocem narodowym. Takiej pięknej czerwieni nie osiągniemy chyba z żadnymi owocami a bezbłędne połączenie słodkiej bezy z kwaśnymi porzeczkami zawsze robiło furorę, niezależnie od ciasta, w którym to połączenie występuje. Porzeczka ma mnóstwo pektyny, 'przyzwoicie’ zachowuje się w ciastach i świetnie znosi mrożenie; warto zamrozić jej trochę na uzupełnienie witaminy C zimową porą. Przekształciłam przepis na ciasto kruche z rabarbarem i bezą by przypomnieć sobie smak dzieciństwa spędzony w Polsce… Czy porzeczki jeszcze na krzaczkach? 🙂 Bardzo polecam Wam ciasto z porzeczkami i bezą!
Składniki na kruchy spód:
- 250 g mąki pszennej
- 125 g masła, zimnego
- 100 g cukru pudru
- pół łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 1 łyżka kwaśnej śmietany 18%
- 4 żółtka
Mąkę i proszek do pieczenia przesiać, dodać masło, posiekać szybko nożem do momentu, kiedy ciasto będzie przypominać kruszonkę. Dodać żółtka, cukier, sól, kwaśną śmietanę i szybko zagnieść (można również zmiksować w malakserze). Z ciasta uformować kulę (ciasto będzie klejące, ale oprószyć je mąką), owinąć ją folią spożywczą, schłodzić w lodówce przez 30 – 60 minut.
Formę o wymiarach lub 32 x 22 cm (dolne wymiary) wysmarować masłem, wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto przenieść na papier do pieczenia i co pewien czas zanurzając dłonie w mące, by się nie kleiło, dokładnie wylepić spód i wyrównać, lekko ponakłuwać widelcem. Schłodzić ponownie w lodówce przez 30 minut.
Piec w temperaturze 180ºC (termoobieg) przez około 18 – 20 minut, na jasnozłoty kolor.
Nadzienie:
- 800 g porzeczek (czerwona i czarna w dowolnych proporcjach, u mnie pół na pół)
- 2,5 łyżki skrobi ziemniaczanej
Porzeczki odszypułkować. Umieścić razem ze skrobią w naczyniu i wymieszać.
Beza:
- 4 białka
- szczypta soli
- 200 g drobnego cukru do wypieków
- 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej
- pół szklanki płatków migdałów, do oprószenia
Wszystkie składniki na bezę powinny być w temperaturze pokojowej.
W misie miksera umieścić białka i zacząć ubijanie. Kiedy białka lekko się spienią dodać sól i ubijać dalej. Kiedy piana będzie sztywna zacząć dodawać cukier – łyżka po łyżce, powoli, ubijając po każdym dodaniu. Powinna powstać gęsta, błyszcząca masa bezowa. Dodać przesianą skrobię i lekko wymieszać szpatułką.
Na podpieczony spód (może być gorący) wyłożyć nadzienie porzeczkowe, wyrównać. Na nie wyłożyć bezę, którą oprószyć płatkami migdałów. Umieścić w piekarniku rozgrzanym do 180ºC i natychmiast obniżyć temperaturę do 140ºC (termoobieg). Piec przez około 1 godzinę do momentu kiedy wierzch bezy będzie chrupiący. Wystudzić w stygnącym piekarniku.
Ciasto z porzeczkami i bezą należy przechowywać w temperaturze pokojowej.
Smacznego :-).
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga