
Mazurek doskonały – z suszonymi śliwkami, kajmakiem i polewą czekoladową. Na kruchym spodzie z dodatkiem zmielonych migdałów. Bogactwo smaków, mnóstwo kalorii, ale… jak to smakuje! Smaki może bardziej pasujące dorosłym, dodatkowo ze śliwkami w ciemnym rumie… Bardzo polecam :).
Składniki na spód:
- 150 g mąki pszennej
- 50 g zmielonych migdałów
- 100 g masła, zimnego i pokrojonego w kostkę
- 50 g cukru pudru
- 1 żółtko
- szczypta soli
Mąkę pszenną przesiać, dodać zmielone migdały, masło i posiekać ostrym nożem. Dodać żółtko, cukier i sól. Szybko zagnieść (składniki na ciasto można również wyrobić w malakserze do momentu otrzymania zwartej kuli ciasta), uformować kulę, lekko spłaszczyć i owinąć folią spożywczą. Schłodzić w lodówce przez 1 godzinę.
Formę o wymiarach 20 x 30 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Kruche ciasto wyjąć z lodówki, rozwałkować, następnie przenieść do formy. Ciasto ponownie schłodzić w lodówce przez 60 minut. Przed samym pieczeniem ciasto ponakłuwać widelcem.
Piec w temperaturze 180ºC przez około 20 minut lub do zrumienienia się ciasta. Wyjąć z piekarnika i wystudzić.
Składniki na nadzienie:
- 200 g powideł śliwkowych (lub trochę więcej)
- 350 – 400 g masy kajmakowej z puszki (zwanej też. masą krówkową)
- 50 g suszonych śliwek kalifornijskich
- 50 g ciemnego rumu
Każdą śliwkę przekroić na 4 kawałki. Umieścić w małym garnuszku i zalać rumem. Podgrzać do wrzenia i chwilę pogotować, do momentu, kiedy większość alkoholu wsiąknie w śliwki. Jeżeli zostaną 1 – 2 łyżki rumu, wymieszać go z powidłami śliwkowymi.
Składniki na polewę czekoladową:
- 100 g czekolady gorzkiej 50% kakao, drobno posiekanej
- 70 ml śmietanki kremówki 30% lub 36%
Śmietankę kremówkę podgrzać w garnuszku. Zdjąć z palnika, dodać posiekaną czekoladę, odłożyć na 2 minuty. Po tym czasie wymieszać do powstania gładkiego sosu czekoladowego. Lekko przestudzić.
Wykonanie:
Kruche ciasto na mazurka posmarować powidłami śliwkowymi z rumem. Na wierzchu pokładać pokrojone śliwki w rumie. Przykryć warstwą kajmaku z puszki, równo rozsmarować i odstawić do lekkiego stężenia, zesztywnienia kajmaku, do dnia kolejnego. Kolejnego dnia wierzch mazurka polać polewą czekoladową np. wyciskając ją na wierzch z rękawa cukierniczego. Odstawić do stężenia polewy.
Mazurek ze śliwkami, kajmakiem i czekoladą można przechowywać do 7 dni w temperaturze pokojowej.
Smacznego!
Źródło przepisu – White Plate, z moimi zmianami.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga