Soczyste nadzienie jabłkowe w lekkim i puszystym cieście – to jabłecznik idealny. Prosty do wykonania, a jeśli macie starte jabłka w słoikach na zimę – tutaj możecie je wykorzystać (co przyspieszy przygotowanie ciasta). Cała blacha lekkiego, jesiennego ciasta, które na pewno Wam posmakuje. Sprawdźcie :-).
Składniki na jabłecznik:
- 5 dużych jajek
- 3/4 szklanki drobnego cukru do wypieków
- 120 ml oleju rzepakowego lub słonecznikowego
- 50 ml mleka
- 250 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Jajka (bez rozdzielania na białka i żółtka) i cukier umieścić w misie miksera i ubić na gęstą, jasną pianę, która 3-krotnie zwiększy swoją objętość. Wlewać strużką olej, następnie mleko, powoli, dalej ubijając. Mąkę z proszkiem – przesiać bezpośrednio do ciasta i wymieszać z pianą przy pomocy szpatułki. Powinno powstać średnio gęste i mocno napowietrzone ciasto z wyraźnymi pęcherzykami powietrza (podobne do biszkoptu, ale bardziej gęste).
Połowę ciasta wlać do formy 24 x 34 cm wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia. Wyrównać. Piec w temperaturze 175ºC przez około 15 minut lub do momentu zarumienienia się ciasta. Sprawdzić przy dotyku – ciasto powinno być prawie upieczone, nie surowe i nie rzadkie. Wyjąć z piekarnika i wyłożyć nadzienie jabłkowe (przepis poniżej), wyrównać. Na jabłka przelać resztę ciasta, wyrównać. Piec kolejne 30 minut w temperaturze 175ºC lub do tzw. suchego patyczka (patyczek może być mokry od jabłek, ale nie może być na nim śladów surowego ciasta).
Jabłecznik wyjąć, wystudzić, oprószyć cukrem pudrem i pokroić na kawałki.
Nadzienie jabłkowe ze startych jabłek:
- 8 kwaskowych i jędrnych jabłek
- 2 – 3 łyżki cukru
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 łyżka skrobi ziemniaczanej
- 1/5 szklanki wody
Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne, zetrzeć na tarce o dużych oczkach bezpośrednio do garnka. Wymieszać z cukrem, cynamonem i cytryną, następnie garnek przenieść na rozgrzany palnik. Przez kilka minut gotować, mieszając często, do częściowego odparowania wody. Skrobię ziemniaczaną wymieszać z wodą, dodać do jabłek, zagotować i odstawić do wystudzenia.
Smacznego :-).
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga