Znane i lubiane kluski z makiem, jedno z tradycyjnych dań wigilijnych. W moim domu nie było tradycji „kluskowej”, poznałam je w rodzinie męża, gdzie podawano je w postaci łazanek z makiem. Od tej pory, kiedy na święta przygotowuję domowy makaron zawsze trochę odkładam na kluski. Bardzo polecam ten świąteczny deser, tuż obok ulubionego makowca :).
Kluski z makiem – składniki na 6 (sporych) porcji.
Składniki na makaron:
- 300 g mąki pszennej
- 3 jajka
- szczypta soli
Składniki umieścić w misie miksera, dokładnie wyrobić. Jeśli ciasto jest zbyt suche można dodać odrobinę oliwy lub wody. Wyjąć z misy miksera i ręcznie zagniatać przez 2 minuty. Ciasto przykryć folią i dać mu odpocząć przez 20 minut.
Ciasto podzielić na części. Pracując z jedną częścią ciasta (reszta pozostaje pod folią), rozwałkować je, minimalnie podsypując mąką, na grubość około 1 mm (lub grubszy, jeśli lubicie), pokroić w paski. Można robić to ręcznie, można również specjalną maszynką do makaronu, która najpierw wałkuje ciasto, potem je kroi. Wrzucić na osolony wrzątek i gotować około 8 – 10 minut (jeśli makaron cieniutki, wtedy krócej). Odcedzić, przelać zimną wodą.
Składniki na masę makową:
- 250 g maku
- pół szklanki miodu (najlepiej łagodnego np. akacjowego, wielokwiatowego)
- 1,5 szklanki bakalii: posiekane orzechy włoskie lub pekan, posiekane migdały, kandyzowana skórka pomarańczowa, rodzynki, suszona żurawina
- 2 łyżki miałkiego brązowego cukru (opcjonalnie, zazwyczaj sam miód wystarcza)
- 1 łyżka masła, miękkiego
- 1 łyżeczka ekstraktu lub pasty z wanilii
- 1 łyżeczka ekstraktu z migdałów
- pół łyżeczki cynamonu
Mak zalać wrzącą wodą (do jego przykrycia), odstawić do wystudzenia, a następnie odsączyć z nadmiaru wody i dwukrotnie zemleć w maszynce do mięsa z drobnym sitkiem do maku (mak można też zalać wrzątkiem do przykrycia i gotować przez 20 minut, odcisnąć z nadmiaru wody i wystudzić, a następnie dwukrotnie zemleć w maszynce do mięsa z drobnym sitkiem do maku). Do przygotowania masy makowej można również użyć często dostępnego w sklepach maku zmielonego. Jest to spore uproszczenie, ponieważ maku nie trzeba już mielić. Wystarczy zalać wrzątkiem do przykrycia i wystudzić, a następnie dokładnie odcisnąć z nadmiaru wody, np. w lnianym ręczniczku kuchennym.
Do zmielonego maku dodać pozostałe składniki, wymieszać do połączenia.
Ugotowany makaron wymieszać z masą makową, podawać.
Smacznego!
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga