Amerykańskie ciasto – tort. Swój intensywny czerwony kolor zawdzięcza sztucznemu barwnikowi (nie warto zastępować naturalnym, buraczanym – ciasto wychodzi w kolorze rdzawym, próbowałam). Koniecznie na maślance, która razem z olejem dodaje ciastu wilgotności i ciężkości. Red Velvet Cake jest porównywane często z Devil’s Food Cake, jest jednak zdecydowanie mniej czekoladowe. Najlepszy krem wykonany jest na serku kremowym philadelphia. Mimo, że jest lekko słony, nie rezygnujmy z niego – nadaje ciastu charakteru. To najlepsza receptura na Red Velvet Cake, jaką znalazłam; do wykonania ciasta nie używamy miksera – często zbyt długo miksowane ciasto opada po upieczeniu. Wszystko wymieszałam widelcem :-). Z ciasta można również wykonać muffinki. Polecam!
Składniki:
- 2½ szklanki mąki pszennej
- 1¼ szklanki drobnego cukru do wypieków
- 1 łyżka kakao
- pół łyżeczki soli
- 2 duże jajka
- 1½ szklanki oleju słonecznikowego
- 1 szklanka maślanki (lub kefiru, zsiadłego mleka)
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
- 1 łyżka winnego octu
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 60 ml czerwonego barwnika w płynie
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Przygotować dwie tortownice o średnicy 24 cm: wyłożyć papierem do pieczenia, sam spód.*
Mąkę, kakao i sól przesiać do naczynia. Dodać cukier, wymieszać.
W drugim naczyniu lekko roztrzepać jajka; dodać olej, maślankę, barwnik, ekstrakt i wymieszać do połączenia (widelcem lub rózgą kuchenną).
Składniki suche przesypać do składników mokrych, wymieszać widelcem lub rózgą kuchenną do połączenia się składników (mieszając tylko w jedym kierunku).
Do szklanki wlać ocet, dodać sodę, wymieszać. Powstanie piana. Od tego momentu działać szybko – pianę wlać do ciasta, wymieszać. Ciasto podzielić równo między dwie tortownice.
Piec w temperaturze 180ºC przez około 30 minut, lub dłużej, do tzw. suchego patyczka. Przestudzić w formie, wyjąć i całkowicie wystudzić.
Masa kremowa:
- 2 opakowania serka kremowego philadelphia (1 opakowanie: 300 g)
- 200 g masła, w temperaturze pokojowej
- 1¼ – 1½ szklanki cukru pudru
- 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
W misie miksera utrzeć masło i cukier na puszystą i jasną masę. Dodać wanilię, serek i utrzeć/zmiksować. Krem warto włożyć do lodówki na 30 – 45 minut, do lekkiego zgęstnienia.
Wykonanie
Przestudzone ciasto przełożyć grubą warstwą kremu, boki i wierzch wysmarować kremem. Ja dodatkowo posypałam wierzch okruchami ciasta (które ciężko zdobyć, ponieważ upieczone blaty są równe, rosną bez górki; ścięłam z nich nożem milimetrową warstwę). Przechowywać w lodówce.
* Jeśli nie posiadacie dwóch tortownic, należy upiec jeden blat po drugim; najlepiej przygotować ciasto, podzielić na 2 części i – co ważne – sodę dodać do każdej części dopiero przed samym pieczeniem.
Smacznego :-).
Przepis, lekko zmodyfikowany, pochodzi z blogu Bakarella.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga