Komentarze (5301)

biszkopt, najlepszy przepis

Najlepszy przepis na klasyczny biały biszkopt. Pieczony bez dodatku proszku do pieczenia i nie opadający po upieczeniu. Biszkopt rośnie tylko dzięki dokładnemu, prawidłowemu ubiciu białek z cukrem (jajek) i delikatnemu ich wymieszaniu z mąką pszenną. Przepis od mojej dobrej kumpeli Ani, który wymaga, by po upieczeniu opuścić formę z ciastem z 30 cm wysokości na podłogę… dzięki temu biszkopt nie opada! Długo mnie musiała do tego przekonywać, ale rzeczywiście się udało, i to nie tylko za pierwszym razem – ten biszkopt po prostu zawsze wychodzi. Polecam – do tortów i nie tylko.

W tortownicy o średnicy 23 cm biszkopt osiąga wysokość 7 cm (jak na zdjęciach, mam wysoką formę). W klasycznej tortownicy o średnicy 25 cm i wysokości 5 cm wyrasta po same brzegi formy, czyli ma wysokość 5 cm.

 

Wypróbuj także przepis na biszkopt kakaowy (kliknij na zdjęcie):

Biszkopt kakaowy, najlepszy przepis

 

Składniki na biszkopt:

  • 5 dużych jajek
  • 165 g (3/4 szklanki) drobnego cukru do wypieków
  • 115 g (3/4 szklanki) mąki pszennej tortowej
  • 45 g (1/4 szklanki) skrobi ziemniaczanej

/uwaga: szklanka o pojemności 250 ml/

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Białka oddzielić od żółtek, następnie ubić na sztywną pianę (uważając, by ich nie „przebić” – przebite białka będą wyglądały na zwarzone i bedą się grupować w „obłoczki”). Pod koniec ubijania dodawać partiami cukier, łyżka po łyżce, ubijając po każdym dodaniu. Dodawać po kolei żółtka, nadal ubijając.

Bezpośrednio do ubitej mieszanki jajecznej przesiać mąkę pszenną i skrobię ziemniaczaną. Delikatnie wymieszać do przy pomocy szpatułki (najlepiej) lub rózgi kuchennej, by składniki się połączyły. Składniki wmieszane szpatułką spowodują, że biszkopt będzie bardzo puszysty i wypełni formę wyrastając do wysokości jej boków. Wymieszanie składników szpatułką jest również metodą najbezpieczniejszą, nie należy mieszać przy pomocy miksera.

Tortownicę o średnicy 23 lub 25 cm (zobacz dopisek o wysokości biszkoptu po upieczeniu pod wstępem) wyłożyć papierem do pieczenia (sam spód), nie smarować boków. Delikatnie przełożyć ciasto na biszkopt, wyrównać.

Biszkopt piec w temperaturze 170°C, najlepiej bez termoobiegu, przez około 35 – 40 minut lub do tzw. suchego patyczka. Natychmiast po upieczeniu, jeszcze gorący biszkopt wyjąć z piekarnika, z wysokości około 30 cm upuścić go (w formie) na podłogę, a następnie wystudzić w temperaturze pokojowej. Wystudzony, przekroić na 3 blaty, najlepiej ostrym długim nożem z piłką.

Uwaga: boki biszkoptu należy oddzielić nożykiem od formy dopiero po jego wystudzeniu.

Nowym sposobem, często biszkopt przygotowuję w ten sposób, że całe jajka (bez rozdzielania na białka i żółtka) ubijam z cukrem na pianę  – dodając cały cukier na jeden raz. W ten sposób jajka ubijają się dłużej, ale nie ma ryzyka „przebicia” białek. Dla mnie to też metoda prostsza, tym bardziej, że wszystko za mnie robi mikser planetarny. Dalej już wszystko według przepisu :).

Co robić, jeśli biszkopt nie wyrasta lub opada po upieczeniu? 

Prześledź sposób wykonania, co mogłeś zrobić inaczej? Czy dobrze odmierzyłeś mąkę i pozostałe składniki? Może użyłeś innej mąki niż pszennej? Czy prawidłowo ubiłeś białka (nie „przebiłeś”)? A może mało delikatnie wymieszałeś je z pozostałymi składnikami i białka opadły? Biszkopt jest bez dodatku proszku do pieczenia i rośnie tylko dzięki prawidłowo ubitym białkom.

Smacznego!

biszkopt, najlepszy przepis

 

biszkopt, najlepszy przepis

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 5 301 komentarzy
Szukaj w komentarzach: