Komentarze (1583)
Biszkopt kakaowy, najlepszy przepis

O biszkopcie „rzucanym” można by pisać długo lub ująć to w jedno słowo – genialny. Pamiętacie jego wersję podstawową, na klasyczny biały biszkopt? To jeden z najczęściej odwiedzanych przez Was przepisów na Moich Wypiekach. I wcale się nie dziwię, lepszego biszkoptu nie znam :). Jak przekształcić go w biszkopt kakaowy? Nie ma nic prostszego. Skrobię ziemniaczaną i część mąki pszennej wymieniamy na kakao. Ono, podobnie jak skrobia ziemniaczana, nadaje biszkoptowi sypkości. Poniżej przetestowany przepis, który być może zechcecie wykorzystać w jednym ze swoich kolejnych tortów. Najważniejsze przy biszkopcie jest idealne ubicie białek i delikatne wymieszanie ich z suchymi składnikami; w przepisie nie ma proszku do pieczenia, więc rośnie tylko dzięki nim. Polecam!

W tortownicy o średnicy 23 cm biszkopt osiąga wysokość 7 cm (jak na zdjęciach, mam wysoką formę). W klasycznej tortownicy o średnicy 25 cm i wysokości 5 cm wyrasta po same brzegi formy, czyli ma wysokość 5 cm.

 

Wypróbuj także przepis na biały biszkopt klasyczny (kliknij na zdjęcie):

biszkopt

 

Składniki na biszkopt kakaowy:

  • 5 dużych jajek
  • 165 g (3/4 szklanki) drobnego cukru do wypieków
  • 100 g (2/3 szklanki) mąki pszennej tortowej
  • 35 g (1/3 szklanki) kakao

/uwaga: szklanka o pojemności 250 ml/

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Białka oddzielić od żółtek, następnie ubić na sztywną pianę (uważając, by ich nie „przebić” – przebite białka będą wyglądały na zwarzone i bedą się grupować w „obłoczki”). Pod koniec ubijania dodawać partiami cukier, łyżka po łyżce, ubijając po każdym dodaniu. Dodawać po kolei żółtka, nadal ubijając.

Bezpośrednio do ubitej mieszanki jajecznej przesiać mąkę pszenną i kakao. Delikatnie wymieszać do przy pomocy szpatułki (najlepiej) lub rózgi kuchennej, by składniki się połączyły. Składniki wmieszane szpatułką spowodują, że biszkopt będzie bardzo puszysty i wypełni formę wyrastając do wysokości jej boków. Wymieszanie składników szpatułką jest również metodą najbezpieczniejszą, nie należy mieszać przy pomocy miksera.

Tortownicę o średnicy 23 lub 25 cm (zobacz dopisek o wysokości biszkoptu po upieczeniu pod wstępem) wyłożyć papierem do pieczenia (sam spód), nie smarować boków. Delikatnie przełożyć ciasto na biszkopt kakaowy, wyrównać.

Biszkopt kakaowy piec w temperaturze 170°C, najlepiej bez termoobiegu, przez około 35 – 40 minut lub do tzw. suchego patyczka. Natychmiast po upieczeniu, jeszcze gorący biszkopt kakaowy wyjąć z piekarnika, z wysokości około 30 cm upuścić go (w formie) na podłogę, a następnie wystudzić w temperaturze pokojowej. Wystudzony, przekroić na 3 blaty, najlepiej ostrym długim nożem z piłką.

Uwaga: boki biszkoptu należy oddzielić nożykiem od formy dopiero po jego wystudzeniu.

Nowym sposobem, często biszkopt przygotowuję w ten sposób, że całe jajka (bez rozdzielania na białka i żółtka) ubijam z cukrem na pianę  – dodając cały cukier na jeden raz. W ten sposób jajka ubijają się dłużej, ale nie ma ryzyka „przebicia” białek. Dla mnie to też metoda prostsza, tym bardziej, że wszystko za mnie robi mikser planetarny. Dalej już wszystko według przepisu :).

Co robić, jeśli biszkopt nie wyrasta lub opada po upieczeniu? 

Prześledź sposób wykonania, co mogłeś zrobić inaczej? Czy dobrze odmierzyłeś mąkę i pozostałe składniki? Może użyłeś innej mąki niż pszennej? Czy prawidłowo ubiłeś białka (nie „przebiłeś”)? A może mało delikatnie wymieszałeś je z pozostałymi składnikami i białka opadły? Biszkopt jest bez dodatku proszku do pieczenia i rośnie tylko dzięki prawidłowo ubitym białkom.

Smacznego!

Biszkopt kakaowy, najlepszy przepis
Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 1 583 komentarzy
Szukaj w komentarzach: