Komentarze (64)

Pumpernikiel

Pumpernikiel jest ciemnym, razowym chlebem z dodatkiem mąki żytniej pełnoziarnistej (dzięki temu bogatym w błonnik), prawdopodobnie mającym rodowód w Niemczech. Aby chleb miał głęboki aromat i czysty, rozpoznawalny smak, oryginalnie piecze się go 16 – 24 godzin w bardzo niskiej temperaturze. Chlebek jest wilgotny, ciężki, zwarty i długo utrzymuje świeżość. Sprzedawany  jest w postaci pokrojonych już kromek, szczelnie zapakowanych. Najlepszy dla osób odchudzających się, choć wiadomo – wszystko z umiarem ;-). Polecam!

Składniki na 2 małe bochenki:

  • 280 g mąki żytniej razowej
  • 175 g mąki pszennej razowej chlebowej
  • 115 g mąki pszennej chlebowej
  • 1,5 łyżeczki soli
  • 7 g drożdży suchych lub 14 g drożdży świeżych
  • 1 łyżka ciemnego brązowego cukru
  • 85 g melasy
  • 1 łyżka oleju słonecznikowego
  • 350 ml  ciepłej wody

W misce mąkę wymieszać z solą, dodać suche drożdże i cukier, wymieszać (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). W środku zrobić dołek, wlać melasę, olej, wodę i wyrobić na miękkie, klejące ciasto. Wyrabiać około 10 minut, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Przykryć, pozostawić w cieple do podwojenia objętości (około 1,5 h).

Po tym czasie ciasto wyjąć z miski, jeszcze przez chwilę wyrobić, podzielić na pół. Dwie foremki keksówki (małe) o wymiarach dolnych 9 x 18 cm wysmarować masłem i wysypać otrębami. Każdą porcję uformować w bochenek pasujący do foremki. Chlebki przykryć, pozostawić w cieple kolejny raz, około 30 minut lub dłużej, do podwojenia objętości.

Piec w temperaturze 200ºC przez około 30 minut, aż będzie brązowy i postukany od dołu wyda głuchy dźwięk. Ostudzić na kratce, zawinąć w papier do pieczenia i podawać po 24 godzinach.

Metoda dla maszynistów:

W maszynie umieścić składniki w kolejności: płynne, sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ’dough’ (około 1,5 h). Po tym czasie ciasto wyjąć, krótko wyrobić, dalej postępować wg powyższego przepisu.

Uwaga: chlebek najlepiej pokroić po upływie 1 doby.

Smacznego :-).

Pumpernikiel

Przepis Anne Sheasby z 'The big book of bread’.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 64 komentarzy
Szukaj w komentarzach: