Komentarze (278)
sernik baskijski

Sernik baskijski to hiszpański sernik z San Sebastian z restauracji „La Vińa”. Podobno najlepszy w Hiszpanii i zawsze się udaje :). 

Zapomnijcie na chwilę o śnieżnobiałym i perfekcyjnym serniku nowojorskim. Sernik baskijski to jego zaprzeczenie, a i tak budzi podziw na całym świecie. Chodzi tutaj o jego niezwykły smak i teksturę. Pieczemy go w wysokiej temperaturze, dzięki której zyskuje charakterystyczną brązową skórkę o lekko karmelowym smaku. I nawet kruchy spód nie jest tu potrzebny. Sernik nie dość, że wygląda jakby spędził zbyt wiele czasu w piekarniku, to podczas studzenia opadnie pośrodku i popęka, pozostawiając po bokach charakterystyczne pofałdowania od papieru do pieczenia. Ale czy na tym właśnie nie polega jego piękno, że nie jest taki przesadzony, ale prosty, domowy…?

Sernik baskijski nie wymaga żadnego nakładu pracy ani kąpieli wodnej; jest po prostu bardzo łatwy do wykonania i nic nie może tu pójść źle. Smakuje jak kombinacja sernika japońskiego i sernika puszystego jak chmurka, choć w porównaniu z tym ostatnim to lżejszy obłoczek. I jest bardzo, bardzo kremowy – z taką ilością śmietanki, musi! Raz spróbujesz, upieczesz znowu.

Wypróbuj także wersję czekoladową sernika baskijskiego! Po przepis kliknij na zdjęcie poniżej:

Składniki na sernik baskijski:

  • 900 g serka kremowego typu philadelphia*
  • 300 g drobnego cukru do wypieków
  • ziarenka z 1 laski wanilii lub 16 g cukru wanilinowego
  • 6 dużych jajek
  • 500 ml śmietanki kremówki 36% lub podwójnej kremówki (double cream)
  • szczypta soli
  • 50 g (1/3 szklanki) mąki pszennej

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Formę tortownicę o średnicy 25 cm (lub wysoką formę o średnicy 23 cm) wyłożyć papierem do pieczenia w następujący sposób: formę zapiąć i wysmarować masłem. Wyłożyć ją papierem do pieczenia w taki sposób, by boki papieru wystawały minimum 5 cm ponad formę.

W misie miksera umieścić kremowy serek i cukier. Utrzeć do dokładnego połączenia i do roztarcia cukru. Dodać wanilię, jajka w całości i sól. Utrzeć do otrzymania gładkiej masy serowej. Dodać śmietankę kremówkę i zmiksować, do połączenia. Bezpośrednio do masy serowej przesiać mąkę pszenną i zmiksować do połączenia. Powinna powstać gładka, nie gęsta masa serowa. Powstałą masę serową przelać do przygotowanej tortownicy.

Sernik baskijski piec w temperaturze 200ºC, najlepiej bez termoobiegu, przez około 50 – 60 minut.** Po upieczeniu wyjąć z piekarnika, wystudzić. Powierzchnia sernika (lub tylko jej boki) powinny być mocno brązowe a środek gorącego sernika po poruszeniu foremką powinien się trząść. Sernik bardzo wyrośnie, a potem lekko opadnie pozostawiając wyższe brzegi. Schłodzić przez 8 godzin w lodówce – dopiero wtedy sernik osiąga właściwą konsystencję i można go kroić.

Sernik baskijski można przechowywać w temperaturze pokojowej, ale na dłuższy czas lub podczas upałów najlepiej przechowywać w lodówce.

* Łączę tutaj polski zmielony twaróg z philadelphią, pół na pół. Taki nam smakuje najbardziej.

**UWAGA: niektóre źródła podają, że ten sernik pieczemy tylko 40 minut, by był bardziej kremowy środku, a wyłączamy, kiedy sernik się mocno trzęsie na środku. Im sernik krócej pieczony, tym bardziej kremowy. W oryginale konsystencja sernika na samym środku jest praktycznie budyniem/kremem, dlatego trudno go ładnie ukroić. Uważajcie jednak, by nie przesadzić i by sernik nie był płynny po wystudzeniu, ponieważ nie o taki efekt tutaj chodzi. Sernik krócej pieczony będzie też mniej zarumieniony z wierzchu, ale wystarczy umieścić go na pół minuty lub minutę pod grillem, bacznie obserwując lub pod sam koniec pieczenia przełączyć na termoobieg. Przyznam, że mogłabym piec ten sernik odrobinę krócej, ale taki nam smakuje.

Smacznego!

 

sernik baskijski

Źródło przepisu – Bon Appetit

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 278 komentarzy
Szukaj w komentarzach: