
Pokochaliście nieperfekcyjny sernik baskijski. Wypróbujcie go w wersji czekoladowej! Czekoladowy sernik baskijski jest równie nieperfekcyjny, rośnie i opada, popęka, czasem się przypali ;). Smak wynagradza wszystko – jest kremowy i rozpływa się w ustach. Czekoladowy sernik baskijski nie wymaga dużego nakładu pracy ani pieczenia w kąpieli wodnej; jest po prostu bardzo łatwy do wykonania i nic nie może tu pójść źle. Na ciepło ma inną konsystencję niż po wystudzeniu – to zasługa nie tylko tego, że taka już natura serników, ale również czekolady, która z czasem ponownie zastyga. Podaję go ze świeżymi owocami, jest pyszny!
Składniki na czekoladowy sernik baskijski:
- 700 g serka kremowego philadelphia*
- 200 g gorzkiej czekolady 72%
- 350 g drobnego cukru do wypieków
- ziarenka z 1 laski wanilii lub 1 łyżeczka pasty z wanilii
- 5 dużych jajek
- 400 ml śmietany kremówki 36% lub podwójnej kremówki (double cream)
- 100 g kwaśnej śmietany 12%
- szczypta soli
- 20 g kakao
- 20 g mąki pszennej
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Formę tortownicę o średnicy 25 cm wyłożyć papierem do pieczenia w następujący sposób: formę zapiąć i wysmarować masłem. Wyłożyć ją papierem do pieczenia w taki sposób, by boki papieru wystawały minimum 5 cm ponad formę.
Czekoladę gorzką posiekać, następnie roztopić (tutaj instrukcja) i przestudzić.
W misie miksera umieścić kremowy serek i cukier. Utrzeć do dokładnego połączenia i do roztarcia cukru. Dodać wanilię, jajka w całości i sól. Utrzeć do otrzymania gładkiej masy serowej. Dodać przestudzoną czekoladę i dokładnie zmiksować. Dodać śmietanę kremówkę i kwaśną śmietanę, następnie zmiksować, do połączenia. Bezpośrednio do masy serowej przesiać mąkę pszenną i kakao, zmiksować do połączenia. Powinna powstać gładka, nie za gęsta masa serowa.
Powstałą masę serową przelać do przygotowanej tortownicy.
Piec w temperaturze 200ºC, najlepiej bez termoobiegu, przez około 65 minut. Po upieczeniu wyjąć z piekarnika, wystudzić. Sernik bardzo wyrośnie, a potem lekko opadnie pozostawiając wyższe brzegi. Powierzchnia sernika (lub brzegi) mogą być mocno brązowe i popękane.
Bezpośrednio przed podaniem ozdobić świeżymi owocami. Przechowywać w temperaturze pokojowej. Na dłuższy czas lub podczas upałów przechowywać w lodówce.
* Przyznam, że łączę tutaj polski zmielony twaróg z philadelphią, pół na pół. Taki nam smakuje najbardziej.
Smacznego :-).




Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga