Dlaczego zdecydowałam się na Wielki Test Twarogów Wiaderkowych?

Trochę z ciekawości. Trochę z potrzeby pokazania Czytelnikom (którzy pieką od „wielkiego dzwonu” i kupują twaróg w wiaderku by upiec ten najsmaczniejszy sernik na święta), że nie każdy serek w wiaderku to twaróg dobry do upieczenia sernika, niezależnie od zapewnień jego producenta. Chciałam pokazać, jak ważny jest wybór odpowiednich produktów. To głównie od twarogu zależy konsystencja, smak i niejednokrotnie wygląd  upieczonego sernika.

Czego szukałam w wiaderkach? Tradycyjnego twarogu, ale już zmielonego. Ewentualnie otrzymanego inną metodą twarogu, ale o konsystencji zmielonego już sera. Wiem, jak taki wygląda, na sernikach pieczonych z sera w kostce się wychowałam i długo długo potem sama kupowałam prawdziwy twaróg by z niego przygotować sernik; kiedyś nie było serków w wiaderkach ;). Ale – nie będę ukrywać, lubię ułatwiać sobie pracę i iść na skróty, o ile efekt końcowy jest równie dobry. Niestety, większość twarogów kubełkowych nie jest dobrej jakości – przetestowałam 22 wiaderka, a tylko 8 z nich mogę polecić (8 lub powyżej punktów na 10 możliwych, otagowałam je POLECAM!). Inne użyłabym tylko po odsączeniu (czasem z 1 kg 'serka’ otrzymam tak naprawdę 600 g twarogu), inne oznaczyłam UNIKAJ.

Pamiętajcie – twaróg zmielony w wiaderku nie może być tańszy niż jego niezmielony odpowiednik leżący obok na półce sklepowej. Już raz to pisałam w notce o serniku perfekcyjnym, ale powtórzę – czy opłacałoby się go wtedy mielić, pakować w jednorazowe plastikowe opakowania? Niestety wiele twarogów po prostu pływa w serwatce (tak, to jest produkt naturalny, ale w takiej ilości nie potrzebujemy jej do sernika) lub smakuje po prostu sztucznie, przez co może zepsuć najlepszy sernik. Czasem obecność naturalnej serwatki była wskaźnikiem, że do sera nie dodano substancji zagęszczających… o czym przeczytacie w teście.

I ważne – nie gniewajcie się, jeśli Wasz ulubiony ser w wiaderku, z którego pieczecie Wasz ulubiony sernik został tutaj nisko oceniony. Pamiętajcie, że to test subiektywny. Czy sernik uda się na twarogu, którego oceniłam nisko? Tak, wszystko to kwestia odpowiedniej modyfikacji przepisu – odjęcia składników płynnych z przepisu na sernik pieczony lub zwiększenia ilości żelatyny w przepisach na sernik na zimno. Sernik z przepisów na MW będzie się piekł dłużej, przed upieczeniem będzie rzadszy, a po upieczeniu jego konsystencja będzie delikatniejsza i bardzo piankowa, sernik będzie lżejszy. A może właśnie taki będzie bardziej w Waszym guście? ;). Nie uzyskacie jednak efektu, o jaki mi chodziło w przepisie; wtedy warto korzystać z porad producenta sera zamieszczonych na opakowaniu. Bywa i tak, że taka masa serowa podmoczy nam kruchy spód lub spora ilość płynu wycieknie dołem tortownicy. Z takiego twarogu nie uda się krem do ciasta (gorzko się o tym przekonałam w tym przepisie po lekturze komentarzy) a sernik bardzo puszysty, do którego dodajemy szklankę mleka będzie się piekł w nieskończoność…

Kolejność przypadkowa, zamieszczałam według kolejności otwierania wiaderek. Zawartość wiaderek była fotografowana i testowana natychmiast po wyjęciu z lodówki. W miarę możliwości, jeśli uda mi się zakupić sery tutaj nie przedstawione, lista będzie aktualizowana.

Zapraszam!

——————————————————

Piątnica „twaróg sernikowy mielony”

Smak i konsystencja: smakuje jak prawdziwy zmielony twaróg, jest gładki – dobrze zmielony, raczej nie kwaśny lub tylko lekko kwaśny. Wyciągany łyżką z wiaderka nie traci kształtu, jest zwarty, można go 'kroić’.

Zawartość tłuszczu: 18 g/100 g

Skład: serek śmietankowy, twaróg

Uwagi dodatkowe: Nie wymaga dodatku masła – taki napis zamieścił producent na opakowaniu. Rzeczywiście, serniki na nim pieczone są to 'prawdziwe’, polskie, zwarte i ciężkie – choć wiele będzie zależało od przepisu – sernik z dodatkiem kremówki i ubitych białek będzie bardziej puszysty. Mimo wszystko dodaję do sernika część masła, 18% tłuszczu na 100 g to nie jest jeszcze na tyle dużo, by to masło pominąć, jeśli jest w przepisie. Ale oczywiście można tak zrobić i lekko „odchudzić” nasz wypiek bez utraty smaku.

Producent: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy

Moja ocena: 10/10 POLECAM!

——————————————————

Delfiko „serek śmietankowy naturalny”

Do serników, naleśników i innych smakołyków

Smak i konsystencja: smakuje jak prawdziwy zmielony twaróg, jest gładki z lekko wyczuwalną ziarnistością, raczej nie kwaśny, neutralny w smaku. Wyciągany łyżką z wiaderka nie traci kształtu, jest zwarty, można go 'kroić’. Dobry nie tylko do serników, ale i do leniwych!

Zawartość tłuszczu: 24 g/100 g

Skład: śmietanka pasteryzowana, kultury bakterii

Producent: Mazowiecka Spółka Mleczarska S.A. w Makowie Mazowieckim

Uwagi dodatkowe: Smakuje jak twaróg, wygląda jak prawdziwy twaróg, to jest twaróg! Producent mógłby być mniej skromny i nazwać go prawdziwym twarogiem sernikowym – jest fenomenalny. Nazwa serek śmietankowy naturalny może zmylić ;-). Podobnie jak w przypadku 'Piątnicy’ można zmniejszyć ilość masła dodawanego do sernika, zresztą producent sam zamieścił na opakowaniu przepis na sernik bez dodatkowego tłuszczu, z użyciem swojego twarogu.

Moja ocena: 10/10 POLECAM!

——————————————————

Włoszczowa „twaróg na sernik”

 

 

Smak i konsystencja: Bardzo gładki, mazisty, lekko kwaśny serek termizowany. Nie zwarty, nie można go 'kroić’, raczej smarować jak serek kanapkowy. Dość luźny w porównaniu do twarogu w kostce, spora ilość serwatki widoczna od razu po podniesieniu wieczka.

Zawartość tłuszczu: 6 g/100 g

Skład: mleko pasteryzowane, kultury bakterii mlekowych

Uwagi dodatkowe: W niczym nie przypomina twarogu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Po przełożeniu na sitko z gazą i odsączeniu serwatki otrzymałam około 770 g sera.

Producent: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, Włoszczowa

Moja ocena: 3/10  Użyj po odsączeniu

——————————————————

Juliko 'Serek śmietankowy’

Doskonały do wypieków, niezastąpiony do kanapek, naleśników i pierogów

Juliko

Juliko

Juliko

Smak i konsystencja: Gęsty, słodki twaróg. Bardzo przyjemny w konsystencji. Po otworzeniu wiaderka do odlania niewielka ilość serwatki (producent cierpliwie tłumaczy, że wystarczy ją odlać), a całość sera jest zwarta, 'konkretna’.  Ze względu na lekko słodki smak nie użyłabym do kanapek, ale do wypieków lub pierogów – jak najbardziej.

Zawartość tłuszczu: 24 g/100 g

Skład: producent nie podaje składu produktu na opakowaniu; zamieszczono jednak informację „produkt naturalny, nie zawiera substancji konserwujacych, nie zawiera substancji zagęszczających, nie zawiera stabilizatorów”.

Uwagi dodatkowe: W zasadzie nie można się do niczego przyczepić 😉 a plus za informacje w 3 językach na opakowaniu.

Producent: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Czarnkowie

Moja ocena: 10/10 (wcześniej 9/10; nie doczytałam, że wg najnowszych przepisów unijnych artykuły jednoskładnikowe nie muszą mieć składu podanego na opakowaniu, dziękuję za zwrócenie uwagi!) POLECAM!

——————————————————

Pilos 'Twaróg sernikowy’

Doskonały na farsz do pierogów i naleśników

Pilos

Pilos

Pilos

Smak i konsystencja: Kwaśny – bardzo kwaśny (w smaku przypominał mi kwaśne mleko lub kefir), mazisty, rzadki. Do smarowania naleśników tak, ale już do pierogów lub sernika taka konsystencja mi nie odpowiada.

Zawartość tłuszczu: 6,5 g/100 g (może dlatego w recepturze na sernik podanej na opakowaniu jest dodatek 100 g masła)

Skład: mleko pasteryzowane, bakterie fermentacji mlekowej

Uwagi dodatkowe: Po otwarciu wiaderka duże zaskoczenie – lekki, rzadki serek pływający w kałuży serwatki. Mnóstwo serwatki. A może mleka? Czy widać to na zdjęciu? Tak nie wygląda zmielony twaróg. Konieczne było odsączenie go na sicie – po kilku godzinach z 1 kg 'twarogu sernikowego’ otrzymałam 600 g twarogu, który wyglądał już całkiem dobrze i mogłam spokojnie upiec z niego sernik.

Producent: Średzka Spółdzielnia Mleczarska 'JANA’, Środa Wielkopolska

Moja ocena: 3/10, bo jednak część twarogu z niego 'odratowałam’ i ta część nadawała się na sernik 🙂 Użyj po odsączeniu

——————————————————

JANA – twaróg sernikowy extra

Smak i konsystencja: Kwaśny – choć wydawał mi się mniej kwaśny od brata bliźniaka 'Pilos’- ten sam producent (może po prostu inna partia?) mazisty, o luźnej konsystencji. Do smarowania naleśników tak, do sernika – tylko po odsączeniu.

Zawartość tłuszczu: 6,5 g/100 g (może dlatego w recepturze na sernik podanej na opakowaniu jest dodatek 100 g masła)

Skład: mleko pasteryzowane, bakterie fermentacji mlekowej

Uwagi dodatkowe: Wiaderko otworzyłam niemal zaraz po lidlowskim 'Pilosie’, widząc na opakowaniu tego samego producenta. Zaskoczenia większego więc nie było ;-). W zasadzie mogłabym tutaj skopiować wszystko, co napisałam powyżej o 'Pilosie’. Po odsączeniu serwatki otrzymałam około 600 g dobrego twarogu.

Producent: Średzka Spółdzielnia Mleczarska 'JANA’, Środa Wielkopolska

Moja ocena: 3/10, bo jednak część twarogu z niego 'odratowałam’ i ta część nadawała się na sernik 🙂 Użyj po odsączeniu

——————————————————

Vitello serek naturalny

Idealny do serników, delikatny

Smak i konsystencja: Nie kwaśny, bardzo gładki, mazisty, o dość luźnej konsystencji. Do smarowania naleśników tak, do sernika – tylko po odsączeniu.

Zawartość tłuszczu: 7,5 g/100 g

Skład: mleko, śmietanka, kultury bakterii

Uwagi dodatkowe:  Po odsączeniu serwatki otrzymałam około 620 g dobrego twarogu.

Producent: Mazowiecka Spółdzielnia Mleczarska S.A., Maków Mazowiecki

Moja ocena: 3/10 Użyj po odsączeniu

——————————————————

Polmlek – twaróg aksamitny 100% twarogu

Smak i konsystencja: Mazisty, bardzo gładki, lekko kwaśny, o luźnej konsystencji, w smaku bardziej przypomina kefir. Do smarowania naleśników tak, do sernika – tylko po odsączeniu.

Zawartość tłuszczu: 2,9 g/100 g (konieczny jest dodatek masła do sernika, co producent sam sugeruje w przepisie na sernik umieszczonym na opakowaniu)

Skład: mleko, śmietanka, podpuszczka, kultury bakterii

Uwagi dodatkowe:  Po odsączeniu serwatki otrzymałam około 680 g dobrego twarogu. Ze względu na zawartość tłuszczu polecam dla osób liczących kalorie!

Producent: Mazowiecka Spółdzielnia Mleczarska S.A., Maków Mazowiecki

Moja ocena: 4/10 Użyj po odsączeniu

——————————————————

Twaróg Hanusi (Mlekovita)- idealny do serników

Smak i konsystencja: Lekko kwaśny, o zwartej lecz miękkiej konsystencji, nie mazisty, z wyczuwalnymi grudkami twarogu. Zbiera się w nim nieduża ilość serwatki, którą wystarczy odlać.

Zawartość tłuszczu: 6,5 g/100 g (do sernika można dodać masło, choć nie jest to konieczne)

Skład: producent nie podaje składu produktu na opakowaniu- wg najnowszych przepisów unijnych artykuły jednoskładnikowe nie muszą mieć składu podanego na opakowaniu.

Uwagi dodatkowe:  Nie odsączałam, nie było potrzeby. Dodatkowy plusem są napisy w 4 językach na opakowaniu.

Producent: SM Mlekovita, Wysokie Mazowieckie

Moja ocena: 9/10 POLECAM!

——————————————————

Twaróg sernikowy – Kaufland

Smak i konsystencja: Lekko słodki o luźnej, mazistej konsystencji, w miarę gładki. Po otworzeniu wyraźnie widoczna serwatka.

Zawartość tłuszczu: 6,5 g/100 g

Skład: mleko pasteryzowane, kultury bakterii fermentacji mlekowej

Uwagi dodatkowe:  Konieczne było (znowu) odsączenie: otrzymałam 610 g twarogu. Dopiero z tą ilością twarogu upiekłam sernik.

Producent: na opakowaniu nie ma podanego producenta, za to zamieszczono lakoniczną informację 'wyprodukowano w Polsce’ (no ja myślę 😉

Moja ocena: 3/10 Użyj po odsączeniu

——————————————————

Twaróg sernikowy – Président

president twaróg

 

president twaróg

 

president twaróg

 

Smak i konsystencja: Kwaśny w smaku serek o bardzo luźnej, mazistej konsystencji, bardzo gładki.

Zawartość tłuszczu: 4 g/100 g

Skład: producent nie podaje składu produktu na opakowaniu; według najnowszych przepisów unijnych artykuły jednoskładnikowe nie muszą mieć składu podanego na opakowaniu.

Uwagi dodatkowe:  Po odsączeniu serka w wiaderku otrzymałam 730 g twarogu. Dopiero z tą ilością twarogu upiekłam sernik. Ze względu na dość niską ilość tłuszczu polecany jest dodatek masła do serników pieczonych. Wielkie rozczarowanie marką, która przecież do najtańszych nie należy.

Producent: Lactalis Polska Sp. z o.o., Warszawa

Moja ocena: 2/10 Użyj po odsączeniu

——————————————————

Twaróg sernikowy – Natur (Zott)

Smak i konsystencja: Neutralny w smaku o w miarę zwięzłej, lecz miękkiej konsystencji. Lekko wyczuwalne ziarenka twarożku, widoczna mała ilość serwatki.

Zawartość tłuszczu: 4 g/100 g

Skład: producent nie podaje składu produktu na opakowaniu, umieszczono jednak informację „ser twarogowy homogenizowany” bez sztucznych dodatków i konserwantów. Wg najnowszych przepisów unijnych artykuły jednoskładnikowe nie muszą mieć składu podanego na opakowaniu.

Uwagi dodatkowe:  Konieczne było (znowu) odsączenie: otrzymałam 650 g twarogu.

Producent: Zott Polska Spółka z o.o., Opole

Moja ocena: 4/10 Użyj po odsączeniu

——————————————————

Twaróg mielony – Krasnystaw

Smak i konsystencja: Neutralny w smaku o w miarę zwięzłej, lecz miękkiej konsystencji. Bardzo gładki, widoczna niewielka ilość serwatki.

Zawartość tłuszczu: 5 g/100 g

Skład: producent nie podaje składu produktu na opakowaniu, widnieje jedynie informacja 'serek naturalny’. Wg najnowszych przepisów unijnych artykuły jednoskładnikowe nie muszą mieć składu podanego na opakowaniu.

Uwagi dodatkowe:  Po odsączeniu na sicie otrzymałam 700 g twarogu. Widać było na pierwszy rzut oka, że mimo iż serek nie jest twardy, jest w miarę zwięzły – w porównaniu do innych.

Producent: OSM w Krasnymstawie

Moja ocena: 5/10 Użyj po odsączeniu

——————————————————

Twaróg sernikowy (OSM w Ozorkowie)

Smak i konsystencja: Lekko kwaśny serek o dość luźnej konsystencji kwaśnej śmietany. Bardzo gładki, widoczna duża ilość serwatki.

Zawartość tłuszczu: 4 g/100 g

Skład: producent nie podaje składu produktu na opakowaniu, widnieje jedynie informacja 'twaróg sernikowy uzyskany metodą ultrafiltracji’. Wg najnowszych przepisów unijnych artykuły jednoskładnikowe nie muszą mieć składu podanego na opakowaniu.

Uwagi dodatkowe:  Po odsączeniu na sicie otrzymam 620 g twarogu.

Producent: OSM w Ozorkowie

Moja ocena: 3/10 Użyj po odsączeniu

——————————————————

Twaróg Łowicki na sernik, doskonały jako dodatek do naleśników, pierogów

Smak i konsystencja: Bardzo słodki serek o gęstej i 'gumowej’ konsystencji. Bardzo gładki, prawie jak serek kanapkowy, brak widocznej serwatki. W smaku czuć cukier, mąkę i sztuczny cukier/aromat wanilinowy.

Zawartość tłuszczu: 5 g/100 g

Skład: ser twarogowy, cukier, woda, masło, skrobia modyfikowana, odtłuszczone mleko w proszku, substancja zagęszczająca: guma guar, stabilizator: karagen, aromat

Uwagi dodatkowe:  Bardzo, bardzo słodki. Smakuje jak serek gotowy do przełożenia naleśników i taką ma konsystencję – smarowną. Niesmaczny. Zdecydowanie najdłuższa lista niepotrzebnych składników, których nie chciałabym znaleźć w twarogu sernikowym.

Producent: OSM w Łowiczu

Moja ocena: 0/10 UNIKAJ

——————————————————

Aksamitny twaróg sernikowy (Páturages)

Smak i konsystencja: Neutralny w smaku, bardzo gładki i smarowny serek, bez wyczuwalnych grudek twarogu. Charakterystycznie 'gumowy’ w konsystencji… Brak widocznej serwatki.

Zawartość tłuszczu: 6 g/100 g

Skład: mleko pasteryzowane, skrobia modyfikowana, kultury bakerii mlekowych

Uwagi dodatkowe:  'Idealny do ciast i naleśników’ – jak sugeruje producent. Nawet nie było sensu go odsączać – sytuacja taka sama jak poprzednim wyrobem z tej samej mleczarni (opisanym wyżej). Wykorzystałam zgodnie z zaleceniem – do naleśników.

Producent: OSM Włoszczowa

Moja ocena: 1/10 UNIKAJ

——————————————————

Mój Ulubiony (twarożek kanapkowo – sernikowy)

lub w takim mniejszym opakowaniu:

Smak i konsystencja: Neutralny w smaku lub tylko delikatnie kwaśny, bez wyczuwalnych grudek twarogu – idealnie zmielony. Po otworzeniu opakowania widoczna znikoma ilość serwatki, którą wystarczy odlać (lub wymieszać z twarożkiem – sugestia producenta). Gęsty, prawdziwy twaróg. Świetny do serników, naleśników, leniwych, ale także na kanapki. Bardzo smaczny!

Zawartość tłuszczu: 26 g/100 g

Skład: śmietanka, kultury bakterii fermentacji mlekowej; zamieszczono ponadto informację „produkt naturalny, nie zawiera substancji konserwujacych, nie zawiera substancji zagęszczających, nie zawiera stabilizatorów”.

Uwagi dodatkowe:  'Twarożek kanapkowo – sernikowy’ jak brzmi nazwa twarogu, który początkowo zakupiłam w małym 200 g opakowaniu. Gdyby nie sugestie Czytelników nie znalazłabym go wśród innych serków kanapkowych, zarówno ze względu na wielkość opakowania jak i grafikę na nim umieszczoną. Ciężko zgadnąć, że będzie idealny do serników. A taki rzeczywiście jest – prawdziwy, idealnie zmielony twaróg bez żadnych niepotrzebnych dodatków. Po prostu idealny. Gdyby producent nie nazwał go 'Mój ulubiony’ z całą pewnością ja bym tak o nim mówiła ;-). Szukaj także w większych opakowaniach 450 g i 1 kg (klasyczne wiaderko).

Producent: Spółdzielnia Dostawców Mleka w Wieluniu, Wieluń

Moja ocena: 10/10 (właściwa ocena powinna brzmieć 11/10, niestety zabrakło skali 😉 POLECAM!

——————————————————

Twaróg sernikowy – Hej!

hej twaróg

hej twaróg

hej twaróg

Smak i konsystencja: Delikatnie kwaśny, bez wyczuwalnych grudek twarogu – idealnie zmielony. Twaróg wydaje się lżejszy, nie twardy, pomimo wysokiej zawartości tłuszczu (w przepisach na serniki można pominąć część masła).

Zawartość tłuszczu: 17 g/100 g

Skład: producent nie podaje składu produktu na opakowaniu – wg najnowszych przepisów unijnych artykuły jednoskładnikowe nie muszą mieć składu podanego na opakowaniu.

Uwagi dodatkowe:  Brak widocznej serwatki lub o niewielkiej jej zawartości. Nie wymaga odsączania, lecz z ciekawości to uczyniłam, otrzymując ok. 850 g twarogu – jest ok i wychodzą z niego niezłe serniki.

Producent: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Radomsku

Moja ocena: 9/10 POLECAM!

——————————————————

Twaróg sernikowy premium- JAGR

Jagr twaróg

jagr twaróg

jagr twaróg

Smak i konsystencja: Kwaskowy, lekki i aksamitny, bez wyczuwalnych grudek twarogu. Lekko 'gumowy’ w konsystencji mimo braku wyczuwalnej skrobi w smaku. Nie wygląda jak twaróg zmielony trzykrotnie i być może został otrzymany inną metodą?

Zawartość tłuszczu: 6 g/100 g

Skład: producent nie podaje składu produktu na opakowaniu – wg najnowszych przepisów unijnych artykuły jednoskładnikowe nie muszą mieć składu podanego na opakowaniu.

Uwagi dodatkowe:  Po otworzeniu opakowania widoczna niewielka ilość serwatki. Po odsączeniu na sicie otrzymam 750 g twarogu.

Producent: PHU JAGR sp.z o.o., Warlubie

Moja ocena: 6/10 Użyj po odsączeniu

——————————————————

Mlekovita „Twaróg sernikowy premium” – Na Polski stół

Smak i konsystencja: Smak naturalny, delikatny, mało kwaśny, smaczny. Mała ilość serwatki. Wyciągany łyżką z wiaderka nie traci kształtu, jest zwarty, można go 'kroić’.

Zawartość tłuszczu: 18 g/100 g

Skład: serek śmietankowy, twaróg.

Uwagi dodatkowe: Dobrej jakości twaróg do sernika pieczonego lub bez pieczenia. Nie można mu nic zarzucić :).

Producent: SM Mlekovita, Wysokie Mazowieckie

Moja ocena: 10/10 POLECAM!

——————————————————

Mlekpol – Śmietankowy Twaróg Sernikowy 

Smak i konsystencja: Smak twarogu naturalny, delikatny, mało kwaśny. Twaróg jest dobrze zmielony – bez grudek, kremowy i smaczny. Mała ilość serwatki widoczna po otworzeniu wiaderka.

Zawartość tłuszczu: 18 g/100 g

Skład: serek śmietankowy, twaróg.

Uwagi dodatkowe: Pomimo informacji na opakowaniu, że nie wymaga dodatku masła i nadaje się do serników tradycyjnych, twaróg ten wydaje się być dość miękki po wyjęciu z lodówki – jednak dodałabym część masła z przepisu lub uzyskany sernik będzie miał lżejszą konsystencję niż wykonany z innych twarogów. Dodatkowy plusem są napisy w 2 językach na opakowaniu.

Producent: SM Mlekpol w Grajewie

Moja ocena: 8/10 POLECAM!

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 724 komentarzy
Szukaj w komentarzach: