Sernik jogurtowy z migdałami i masą kajmakową to jeden z delikatniejszych pieczonych serników na Moich Wypiekach. Z głównym składnikiem w postaci jogurtu naturalnego. Przed przygotowaniem masy serowej jogurt odsączamy na sitku, jak w mazurku jogurtowym z białą czekoladą. Dodatkową wilgoć z jogurtu chłoną również biszkopty układane na spodzie foremki. Dzięki temu sernik ma zawsze idealną konsystencję i delikatny, kremowo – jogurtowy smak. Bardzo polecam!
Składniki na sernik jogurtowy z migdałami i masą kajmakową:
- pół opakowania podłużnych biszkoptów
- 1500 g jogurtu naturalnego (3 opakowania po 500 g)**
- 250 g serka mascarpone
- 3/4 szklanki drobnego cukru do wypieków
- 1 łyżeczka pasty waniliowej
- 4 jajka
- 1 łyżka mąki pszennej
- 100 g masy kajmakowej z puszki
- płatki migdałów, do dekoracji
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. 10 – 12 godzin wcześniej cały jogurt przełożyć na duże sitko (bądź durszlak) wyłożone podwójną gazą lub bawełnianym ręczniczkiem. Przykryć, obciążyć, odstawić do odsączenia do lodówki. Odlać zgromadzoną wodę.
Formę o średnicy 20 lub 21 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Na dnie poukładać biszkopty, jeden przy drugim, w razie konieczności przycinając.
Formę dwukrotnie owinąć z zewnątrz folią aluminiową – sernik będzie pieczony w kąpieli wodnej*.
W misie miksera umieścić odsączony jogurt, mascarpone, cukier, wanilię, jajka i mąkę pszenną. Zmiksować do połączenia; nie miksować zbyt długo, by niepotrzebnie nie napowietrzać masy serowej – napowietrzony sernik mocno urośnie, a potem opadnie. Nie chcemy tego; sernik po upieczeniu powinien być równy jak stół. Powstałą masę serową przelać na biszkopty i wyrównać.
Piekarnik rozgrzać do temperatury 170°C. Formę z sernikiem włożyć do piekarnika i natychmiast obniżyć temperaturę do 150°C. Piec w kąpieli wodnej* około 1 godziny i 15 – 30 minut, bez termoobiegu. Wyjąć z piekarnika i przestudzić.
Sernik jogurtowy z migdałami i masą kajmakową schłodzić przez kilka godzin w lodówce lub najlepiej przez całą noc. Udekorować masą kajmakową, smarując nią boki i brzegi sernika. Obkleić płatkami migdałów.
Kroić ostrym, gorącym nożem (zanurzanym na chwilę we wrzątku i wycieranym do sucha).
* Sernik pieczemy w kąpieli wodnej: kąpiel wodna polega na tym, że formę z sernikiem wkładamy do większej formy lub naczynia żaroodpornego, do którego nalewamy wrzącej wody do połowy wysokości formy z masą serową. Sernik pieczony jest z parą wodną a więc w bardzo wysokiej wilgotności. Dzięki parze wodnej sernik piecze się w jednakowym stopniu w każdym miejscu, nawet na środku, nie pęka po upieczeniu i zachowuje idealną kremową konsystencję. TUTAJ przeczytaj więcej o pieczeniu sernika w kąpieli wodnej.
** Najlepiej użyć jogurtu naturalnego lecz nie typu light, użyłam dokładnie takiego jogurtu.
Smacznego!
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga