
Sernik nowojorski – żaden z serników nie cieszy się tak nieskazitelną opinią. I wszyscy wiedzą, że nic nie smakuje lepiej. Nowojorczycy uważają, że jedynie wspaniały sernik MUSI wywodzić się z Nowego Jorku. Tam też można znaleźć prawdziwych koneserów cheesecake’ów.
New York Cheesecake zdobył popularność z początkiem dwudziestego wieku. Każda restauracja miała wtedy swoją wersję tego deseru. Ale tak naprawdę to Arnold Reuben, właściciel legendarnej Turf Restaurant w New York City przyczynił się do pierwszej receptury sernika z kremowego sera, wcześniejsze opierały sie na tzw. cottage cheese (serku wiejskim). On ten przepis udoskonalił i spopularyzował. Przepis ten uczynił go sławnym, nie tylko wśród ludzi odwiedzających jego restaurację. Nic dziwnego, smakuje wybornie.
New York cheesecake powinien być podawany schłodzony, najlepiej po nocy w lodówce. Na wskroś jest gęsty, intensywny, kremowy i satynowy zarazem. Nie można się w nim nie zakochać. Podajemy go bez dodatków, ma być czysty, a jedyne co czujemy oprócz gęstej kremowej struktury, to zapach cytryny, lekki, nienarzucający się.
Składniki na spód i boki:
- 250 g ciastek pełnoziarnistych typu digestive
- 125 g masła, roztopionego
Ciastka i masło wrzucić do malaksera i zmiksować do otrzymania masy ciasteczkowej o konsystencji mokrego piasku.
Tortownicę o średnicy 22 – 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia, sam spód. Na papier wysypać ciasteczka. Wyrównać, dokładnie wklepać w dno i boki formy, następnie schłodzić przez pół godziny w lodówce.
Formę dwukrotnie owinąć z zewnątrz folią aluminiową – sernik będzie pieczony w kąpieli wodnej.
Składniki na masę serową:
- 750 g serka kremowego typu philadelphia (ewentualnie twarogu tłustego zmielonego przynajmniej dwukrotnie)
- 3 jajka
- 220 g drobnego cukru do wypieków
- 180 g gęstej kwaśnej śmietany 18%
- 2 łyżeczki otartej skórki z cytryny
- 60 ml soku z cytryny
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W misie miksera umieścić wszystkie składniki. Zmiksować do połączenia; nie miksować zbyt długo, by niepotrzebnie nie napowietrzać masy serowej – napowietrzony sernik mocno urośnie, a potem opadnie. Nie chcemy tego; sernik po upieczeniu powinien być równy jak stół.
Masę serową wylać na schłodzony spód, wyrównać.
Piec w temperaturze 170ºC w kąpieli wodnej* przez około 75 minut lub dłużej. Gotowy sernik powinien być ścięty i sprężysty na wierzchu. Wystudzić w lekko uchylonym piekarniku, następnie schłodzić w lodówce przez około 12 godzin.
* Sernik pieczemy w kąpieli wodnej: kąpiel wodna polega na tym, że formę z sernikiem wkładamy do większej formy lub naczynia żaroodpornego, do którego nalewamy wrzącej wody do połowy wysokości formy z masą serową.
Sernik nowojorski przechowywać w lodówce.
Smacznego :-).
—————–
Pieczesz sernik po raz pierwszy? A może chcesz wiedzieć, jak upiec perfekcyjny sernik? Zapraszam do przeczytania notki o serniku idealnym.
Źródło przepisu – magazyn ‚The Australian Women’s Weekly’.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga