Podobno legendarny sernik z Poznania, z Cafe La Ruina. Jeśli kiedykolwiek będę odwiedzała Poznań, na pewno zajdę i skosztuję w oryginale :). Tymczasem, zapoznajcie się z przepisem na pyszny sernik z dużą ilością pulpy z mango. Kremowy, delikatny, wyborny. Na domowym kruchym cieście kakaowym i z polewą śmietankową znaną Wam z innych serników na blogu, między innymi z sernika londyńskiego czy sernika z jagodami. Wykończony puree z mango… czy skradnie Wasze serca?
Składniki na spód:
- 100 g mąki pszennej
- 60 g masła, w temperaturze pokojowej
- 60 g cukru pudru
- 15 g kakao
- szczypta soli
- 1 – 2 łyżki zimnej wody
Wszystkie składniki na kruchy spód (oprócz wody) wyrobić (w malakserze lub ręcznie – siekając nożem masło i dodając pozostałe składniki, zagnieść), do momentu kiedy ciasto zacznie formować kruszonkę. Jeśli kruszonka będzie zbyt sucha dolać wodę i wyrobić.
Kakaową kruszonkę wysypać do tortownicy o średnicy 23 cm, wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia. Wylepić ciastem spód i wstępnie podpiec w temperaturze 180ºC przez około 15 minut.
Formę dwukrotnie owinąć z zewnątrz folią aluminiową – sernik będzie pieczony w kąpieli wodnej.*
Składniki na masę serową:
- 750 g twarogu tłustego lub półtłustego, zmielonego trzykrotnie
- 200 ml słodzonego mleka skondensowanego
- 150 g kwaśnej śmietany 18%
- 470 g puree mango z puszki
- 3 duże jajka
- 3 łyżki skrobi ziemniaczanej
- 1 łyżka mąki pszennej
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W misie miksera umieścić wszystkie składniki na masę serową. Zmiksować do połączenia lub wymieszać rózgą kuchenną; nie miksować zbyt długo, by niepotrzebnie nie napowietrzać masy serowej – napowietrzony sernik mocno urośnie, a potem opadnie. Nie chcemy tego; sernik po upieczeniu powinien być równy jak stół.
Masę serową przelać na podpieczony kakaowy spód i piec w kąpieli wodnej* w temperaturze 160ºC przez około 60 – 70 minut. Cała powierzchnia sernika powinna być wypieczona i ścięta przy dotyku patyczkiem. W razie konieczności lekko wydłużyć czas pieczenia. Po upieczeniu usunąć kąpiel wodną i wyjąć sernik na blat.
Na gorący sernik wyłożyć przygotowaną polewę śmietankową (przepis poniżej). Na polewę śmietankową delikatnie wykładać łyżeczką puree z mango w postaci sporych kółek, kropek. Patyczek do szaszłyków lub cienki koniec łyżeczki umieścić w polewie śmietankowej i przeciągnąć przez środek kropek, tworząc serca (lub łyżką wyłożyć puree z mango na masę śmietankową, formując okręgi, jak na zdjęciach). Wystudzić.
Schłodzić przez noc w lodówce – po tym czasie sernik nabiera odpowiedniej konsystencji. Kroić i podawać.
Sernik z mango przechowywać w lodówce.
Składniki na polewę śmietankową:
- 300 g gęstej kwaśnej śmietany 18% lub creme fraiche
- 2 łyżki cukru pudru
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
- kilka łyżek puree mango z puszki
Kwaśną śmietanę, cukier i wanilię dokładnie wymieszać.
* Sernik pieczemy w kąpieli wodnej: kąpiel wodna polega na tym, że formę z sernikiem wkładamy do większej formy lub naczynia żaroodpornego, do którego nalewamy wrzącej wody do połowy wysokości formy z masą serową. Sernik pieczony jest z parą wodną a więc w bardzo wysokiej wilgotności. Dzięki parze wodnej sernik piecze się w jednakowym stopniu w każdym miejscu, nawet na środku, nie pęka po upieczeniu i zachowuje idealną kremową konsystencję.
TUTAJ przeczytaj więcej o pieczeniu sernika w kąpieli wodnej.
Smacznego!
Zmodyfikowany przepis z książki „Lubię” Monika Mądra-Pawlak, Jan Pawlak.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga