Sernik z sosem jagodowym wykonany z dodatkiem jagód mrożonych, z jeszcze zimowych zapasów. Mimo, iż ten sernik to deser typowo letni, dzięki owocom mrożonym możecie poczuć letni klimat w zasadzie w dowolnej porze roku ;). Oczywiście, latem wykonacie go z powodzeniem z jagód świeżych. Przepis powstał w oparciu o pyszny sernik z musem z pieczonych truskawek.
Składniki na spód:
- 2 opakowania herbatników kakaowych typu ‚petitki’
Składniki na masę serową:
- 750 g twarogu tłustego lub półtłustego, zmielonego trzykrotnie
- 250 ml śmietanki kremówki 30% lub 36%
- 2 duże jajka
- 1,5 łyżki budyniu śmietankowego bez cukru (w proszku)
- 1¼ szklanki drobnego cukru do wypieków (lub mniej, do smaku)
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W misie miksera umieścić wszystkie składniki. Zmiksować do połączenia lub wymieszać rózgą kuchenną; nie miksować zbyt długo, by niepotrzebnie nie napowietrzać masy serowej – napowietrzony sernik mocno urośnie, a potem opadnie. Nie chcemy tego; sernik po upieczeniu powinien być równy jak stół.
Składniki na sos jagodowy:
- 220 g jagód świeżych lub mrożonych
- 70 g cukru
- 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej
Jagody (mrożonych wcześniej nie należy odmrażać) umieścić w niedużym garnuszku razem z cukrem, wymieszać i podgrzać, następnie zagotować. Jagody gotować przez około 5 minut, na małej mocy palnika. Dodać 1 łyżeczkę skrobi ziemniaczanej rozrobionej w 1 łyżce zimnej wody, wymieszać do dokładnego połączenia i lekkiego zgęstnienia sosu jagodowego, następnie zdjąć z palnika i wystudzić.
Wykonanie:
Formę o wymiarach 33 x 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Na spodzie ułożyć kakaowe herbatniki, jeden przy drugim.
Masę serową przelać na ciasteczkowy spód. Na wierzch masy serowej wyłożyć delikatnie sos jagodowy w postaci sporych kółek, kropek, zatapiając część musu głębiej, w masie serowej. Patyczek do szaszłyków lub cienki koniec łyżeczki umieścić w masie serowej i przeciągnąć przez mus i masę serową tworząc esy-floresy.
Sernik z sosem jagodowym piec w temperaturze 160ºC przez około 45 – 50 minut, najlepiej bez termoobiegu. Cała powierzchnia sernika powinna być wypieczona i ścięta przy dotyku patyczkiem. W razie konieczności lekko wydłużyć czas pieczenia. Wyjąć z piekarnika i wystudzić.
Przed podaniem dowolnie udekorować.
Smacznego!
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga