Przepiękne stemplowane pierniczki czekoladowe muśnięte cienką warstwą lukru. Wzorki zostały odciśnięte ze stempelków, ale do ich wykonania można też użyć wałka dekoracyjnego. Przy pieczeniu pachnie czekoladą w całym domu :). Po upieczeniu nie są mocno twarde, jednak polecam pozostawienie ich na kilka dni, by zmiękły przed lukrowaniem. Smakują wybornie a ja idę wyrabiać nową porcję!
Smakują Ci czekoladowe pierniczki? Wypróbuj piernik czekoladowy :).
Moje stemple mają średnicę 7,5 cm. Do wykonania pierniczków będziecie potrzebować też foremkę o średnicy stempli lub minimalnie większą np. 8 cm, by wykroić je z ciasta.
Stemplowane pierniczki czekoladowe – składniki na 16 sztuk:
- 85 g masła
- 90 g miałkiego ciemnego brązowego cukru
- 1 żółtko (z dużego jajka)
- 100 g miodu*
- 230 g mąki pszennej
- 20 g kakao
- 2 łyżeczki przyprawy korzennej do piernika
- pół łyżeczki sody oczyszczonej
- szczypta soli
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W misie miksera umieścić masło i cukier, następnie utrzeć do powstania puszystej masy maślanej. Dodać żółtko i dokładnie utrzeć. Dodać płynny miód i utrzeć. Do powstałej masy przesiać mąkę pszenną, kakao, następnie dodać przyprawę korzenną, sodę oczyszczoną i szczyptę soli. Zmiksować do połączenia się ciasta. Jeśli ciasto na tym etapie wydaje się luźne lub miękkie, umieścić je (przykryte) w lodówce by stwardniało.
Ciasto rozwałkować na grubość około 4 mm, lekko podsypując mąką by nie kleiło do blatu. Oprószone mąką stemple mocno przyciskać do ciasta, w odległościach od siebie i odciskać wzorki. Następnie wykrajać je z ciasta przy pomocy okrągłej foremki do wycinania.
Układać na płaskiej blaszce do ciastek wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w temperaturze 190°C przez około 9 – 10 minut lub do zbrązowienia brzegów (piekłam z termoobiegiem). Wyjąć i wystudzić na metalowej kratce.
W tej postaci stemplowane pierniczki czekoladowe można pozostawić do zmięknięcia. Po zmięknięciu polukrować.
Składniki na lukier:
- 1 szklanka cukru pudru
- 3 – 4 łyżki gorącej wody
Cukier puder wsypać do miseczki. Rozetrzeć z gorącą wodą przy pomocy wypukłej strony łyżki. Otrzymany lukier powinien być rzadki. Gdy będzie zbyt gęsty, przykryje wzorki i nie będą dobrze widoczne.
* Miód w postaci stałej wystarczy podgrzać, by zrobił się płynny. Przed dodaniem do ciasta trzeba go przestudzić, by nie był gorący.
Smacznego!
Źródło przepisu – „The View from Great Island”,przepis zmodyfikowany.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga