Komentarze (551)

Tarta Niebo - z jagodami, kremem z białej czekolady i bezami

Nazwałam ją ‚niebo’, bo oprócz zbieżności kolorystycznej jagód z zachmurzonym niebem, jest… boska. Najlepszy krem z białej czekolady. Masa jagód, chrupiące bezy. Przygotowałam ją na bazie ostatniego przepisu na tartę z advocaatem, która tak bardzo Wam posmakowała :-). ‚Jagody’ u mnie raczej w cudzysłowie, ponieważ nigdy nie spotkałam jagód w Walii, zastąpiłam je borówką amerykańską. Krem w rzeczywistości jest ściślejszy niż na zdjęciach, ponieważ znacznie skróciłam ze względu na ograniczenia czasowe pobyt tarty w lodówce. Musicie upiec, będziecie z niej zadowoleni!

A może ktoś z Was jest w posiadaniu dobrego przepisu na domowy likier z białej czekolady (jest potrzebny w przepisie)?

Składniki na kruche ciasto:

  • 130 g masła, zimnego
  • szczypta soli
  • 35 ml mleka, zimnego
  • 175 g mąki pszennej
  • pół łyżeczki cukru pudru
  • 1 żółtko

Mąkę przesiać, dodać masło, posiekać szybko nożem do momentu, kiedy ciasto będzie przypominać kruszonkę. Dodać żółtko, cukier, sól, mleko i szybko zagnieść (można również zmiksować w malakserze). Z ciasta uformować kulę, owinąć ją folią spożywczą, schłodzić w lodówce przez 30 – 60 minut minut.

Formę na tartę (z wyjmowanym dnem) o wymiarach 29 x 20 cm posmarować masłem i oprószyć mąką. Schłodzone ciasto rozwałkować na grubość 3 mm i wyłożyć nim formę, ponakłuwać widelcem. Na ciasto wyłożyć papier do pieczenia, następnie na papier wysypać kulki ceramiczne, które obciążą ciasto (może być też fasola, ryż).

Nagrzać piekarnik do 220ºC. Obniżyć temperaturę piekarnika do 200ºC, wstawić ciasto i podpiec przez 15 minut. Następnie formę wyjąć z piekarnika, usunąć papier z obciążeniem, wstawić z powrotem do piekarnika i piec dodatkowe 10 – 15 minut, do zrumienienia spodu.

Wyjąć z piekarnika, wystudzić, usunąć formę wykładając spód na paterę lub tacę.

Krem z białej czekolady:

  • 250 g serka mascarpone, schłodzonego
  • 125 ml (pół szklanki) śmietany kremówki 36%, schłodzonej
  • 4 łyżki likieru z białej czekolady
  • 100 g białej czekolady, roztopionej w kąpieli wodnej, przestudzonej – ale wciąż płynnej

Śmietanę kremówkę i serek mascarpone umieścić w misie miksera i ubić do powstania gęstego kremu. Dodać likier, wymieszać szpatułką do połączenia. Dodać roztopioną czekoladę i wymieszać szpatułką, do połączenia się składników i otrzymania gładkiego kremu.

Ponadto:

  • 4 łyżki dżemu jagodowego
  • 300 ml śmietany kremówki 36%, schłodzonej
  • 2 łyżeczki cukru pudru
  • 400 g jagód (lub borówki amerykańskiej)
  • kilka dużych pokruszonych bez

Przygotowany (na paterze lub tacy) spód do tarty posmarować dżemem jagodowym. Na dżem wyłożyć gotowy krem z białej czekolady. Schłodzić w lodówce przez minimum 4 godziny.

Śmietanę kremówkę ubić, na sztywno, pod sam koniec ubijania dodając cukier puder. Wyłożyć ją na masę z białej czekolady, na górę wysypać jagody. Na jagody pokruszyć bezy.

Przechowywać w lodówce.

Smacznego :-).

Tarta Niebo - z jagodami, kremem z białej czekolady i bezami

Tarta Niebo - z jagodami, kremem z białej czekolady i bezami

Tarta Niebo - z jagodami, kremem z białej czekolady i bezami

Do wykonania tarty wykorzystałam prostokątną, francuską foremkę pochodzącą ze sklepu z akcesoriami kuchennymi.

Sklep ten jest polskim dystrybutorem angielskiego  producenta akcesoriów kulinarnych marki: Zeal, Kilo oraz W&M Bartleet. W ich ofercie znajdziecie funkcjonalne i zachwycające kolorystycznie akcesoria kulinarne, tj. akcesoria silikonowe, melaminowe, wykonane ze stali nierdzewnej, a także porcelanę.

Foremka do tarty jest z wyjmowanym dnem (co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem). Pokryta jest nierdzewną warstwą ochronną w kolorze srebrnym. Przy wypieku zdała egzamin na piątkę z plusem :-). Nie miałam najmniejszego problemu z upieczeniem w niej ciasta kruchego, a następnie wyjęciem go z foremki. Jest solidnie wykonana, ma piękne, żłobione brzegi i nie odkształca się w wysokich temperaturach.

forma do tarty

Jak możecie zauważyć na zdjęciu, ciasto po upieczeniu (dzięki odparowaniu z niego wody), samo praktycznie ‚odstawało’ od ścianek foremki. Ułatwiło mi to bezkolizyjne usunięcie foremki, również tej części od spodu ciasta. Oczywiście foremkę najpierw wysmarowałam masłem w temperaturze pokojowej i oprószyłam delikatnie mąką (przez sitko).

Jak wyjąć ciasto z takiej formy? Wystarczy postawić je na np. wyższe naczynie, większy kubek, itp., następnie delikatnie pociągnąć za formę w dół.

Prostokątny kształt formy jest bardzo ‚trendy’ w kulinarnych wypiekach ;-). W sklepie możecie nabyć również formę do tarty o wydłużonym, prostokątnym kształcie. Możecie ją wykorzystać np. do lemon meringue pie, tarty czekoladowej Truskawkowy Las, tarty z budyniem i rabarbarem  (tak, cały czas rabarbar jest w sklepach ;-).

forma do tarty

Dobra wiadomość jest taka, że do tych foremek nie trzeba zmieniać proporcji ciasta kruchego. Ilość ciasta zagnieciona z powyższego przepisu będzie pasowała do każdej z ich.

Warto odmienić kształt swoich wypieków :-).

Tarta Niebo - z jagodami, kremem z białej czekolady i bezami

Tarta Niebo - z jagodami, kremem z białej czekolady i bezami

————————————————

/*wpis zawiera lokowanie produktu/.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 551 komentarzy
Szukaj w komentarzach: