Mam nadzieję, że u Was są jeszcze świeże śliwki, bo drożdżowe bułeczki ze śliwkami i makiem są grzechu warte. Ciasto drożdżowe jest lekko słodkie, wypełnione nadzieniem makowym (z ekstraktem migdałowym, jak w najlepszym makowcu) i kawałeczkami śliwek a po upieczeniu dodatkowo posmarowane ciepłym dżemem. Są pyszne, polecam!
Drożdżowe bułeczki ze śliwkami i makiem – składniki na 12 sztuk:
- 3 szklanki mąki pszennej chlebowej
- 16 g świeżych drożdży lub 8 g drożdży suchych
- 1 szklanka letniego mleka
- 80 g masła, roztopionego
- 4 łyżki cukru
- pół łyżeczki soli
- 1 duże jajko
- 2 żółtka, z dużych jajek
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn), dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ściereczką, do podwojenia objętości (około 1,5 godziny).
Po tym czasie ciasto ponownie krótko zagnieść i podzielić na 12 równych części. Uformować podłużne bułeczki, ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w sporych odległościach od siebie. Przykryć, pozostawić w cieple do podwojenia objętości (około 30 – 40 minut).
Gdy bułeczki podwoją objętość, dnem szklanki zrobić w każdej dwa wgłębienia, jedno obok drugiego, przyciskając szklankę mocno, praktycznie do samej blaszki (ciasto powinno być cienkie w tym miejscu), następnie we wgłębienie nałożyć nadzienie makowe (około 1 – 1,5 łyżki) – przepis poniżej, na końcu ułożyć pokrojone śliwki. Bułeczki (ciasto wokół nadzienia) posmarować jajkiem roztrzepanym z 1 łyżką mleka.
Drożdżowe bułeczki ze śliwkami i makiem piec w temperaturze 190ºC przez około 20 minut. Wyjąć z piekarnika i wystudzić na kratce. Po powierzchni śliwek posmarować podgrzanym dżemem.
Nadzienie:
- 100 g maku
- 3 łyżki zmielonych orzechów lub migdałów
- 1 łyżka rodzynek
- 5 łyżek cukru
- szczypta cynamonu
- ekstrakt migdałowy do smaku
- 1 białko (z dużego jajka), ubite
- ok. 500 g śliwek
- kilka łyżek dżemu z czerwonych śliwek
Mak zalać wrzącą wodą (do jego przykrycia), odstawić do wystudzenia, a następnie odsączyć z nadmiaru wody i dwukrotnie zemleć w maszynce do mięsa z drobnym sitkiem do maku (mak można też zalać wrzątkiem do przykrycia i gotować przez 20 minut, odcisnąć z nadmiaru wody i wystudzić, a następnie dwukrotnie zemleć w maszynce do mięsa z drobnym sitkiem do maku). Do przygotowania masy makowej można również użyć często dostępnego w sklepach maku zmielonego. Jest to spore uproszczenie, ponieważ maku nie trzeba już mielić. Wystarczy zalać wrzątkiem do przykrycia i wystudzić, a następnie dokładnie odcisnąć z nadmiaru wody, np. w lnianym ręczniczku kuchennym.
Odsączony mak wymieszać z orzechami, cukrem, rodzynkami, cynamonem, ekstraktem migdałowym i ubitym białkiem.
Śliwki pokroić na półksiężyce.
Ponadto:
- 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka, do posmarowania
Metoda dla posiadaczy maszyny do pieczenia chleba:
Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie w kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ’dough’ (około 1,5 h), po czym wyjąć ciasto, krótko zagnieść i uformować bułeczki. Dalej postępować według powyższego przepisu.
Smacznego!
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga