Korzenna babka z żurawiną i migdałami to wypiek typowo świąteczny, przy pieczeniu pachnie jak najlepszy piernik… Nietuzinkowa babka dzięki świeżej żurawinie. Nie jest lekka i puszysta, raczej z tych cięższych i mokrych. Możecie ją upiec w dowolnej foremce, ale idealnie nada się forma w kształcie płatka śniegu, bałwanka, choinki czy gwiazdki – wszystkie drobne elementy zostaną dobrze odwzorowane.
Specjalne podziekowania dla Dorotki, która zrobiła dla mnie (własnoręcznie!) piękne talerze :). Dziękuję pięknie! Jeden z nich to ten niebieski/morski z ostatniego dzisiejszego zdjęcia, drugi jest większy, ma piękny kremowy kolor i na pewno też często będzie gościł na moim blogu… Dorotka ma niesamowitą pasję, bardzo ją podziwiam. Ponadto jej prace można znaleźć na www.dekornia.pl.
Korzenna babka z żurawiną i migdałami – składniki:
- 2 szklanki mąki pszennej
- 3/4 szklanki (70 g) zmielonych migdałów
- 2,5 łyżeczki przyprawy korzennej do piernika
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- pół łyżeczki sody oczyszczonej
- szczypta soli
- pół łyżeczki zmielonego cynamonu
- pół łyżeczki zmielonego imbiru
- 225 g masła, w temperaturze pokojowej
- 3/4 szklanki drobnego cukru do wypieków
- 3/4 szklanki jasnego brązowego cukru
- 3 duże jajka
- 1,5 łyżeczki ekstraktu z wanilii
- 1 szklanka gęstego jogurtu (np. greckiego) lub kwaśnej śmietany 18%
- 1 szklanka posiekanych zrumienionych migdałów
- 1 szklanka świeżej żurawiny
- 3/4 szklanki suszonej żurawiny
Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową.
W misie miksera umieścić masło i oba cukry, następnie utrzeć do otrzymania jasnej i puszystej masy maślanej. Stopniowo dodawać jajka, jedno po drugim, dokładnie ucierając do połączenia się składników po każdym dodaniu. Bezpośrednio do masy maślanej przesiać pierwsze 8 składników z listy, następnie dodać wanilię i jogurt i krótko wymieszać szpatułką, tylko do połączenia się składników. Dodać posiekane migdały i obie żurawiny i wymieszać.
Formę na babkę o pojemności 3 litry wysmarować masłem, oprószyć mąką pszenną; nadmiar mąki strzepać. Ciasto przełożyć do formy i wyrównać.
Piec w temperaturze 175ºC, najlepiej bez termoobiegu, przez około 60 minut lub dłużej (pierwsze 30 minut piekłam w temperaturze 160ºC), do tzw. suchego patyczka. Wyjąć z piekarnika, przestudzić w formie, następnie wyjąć z formy i wystudzić na metalowej kratce. Przed podaniem babkę można oprószyć cukrem pudrem.
Smacznego!
Przepis Bajaderki, wypatrzony na forum MniamMniam.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga