Tartaletki z mango, bitą śmietaną i bezą – czy nie brzmi to wspaniale? Mogę obiecać, że smakuje jeszcze lepiej :). Kruche ciasto z przepisu Michael’a Roux to najlepsze ciasto do tartaletek z owocami. Choć po upieczeniu może wydawać się lekko twarde (nie jest to tradycyjne ciasto kruche), po napełnieniu babeczek curdem z mango chłonie jego wilgoć, dzięki temu babeczki wyglądają wspaniale nawet na kolejny dzień, a ciasto nie jest zbyt kruche i się nie rozpada. Curd z mango – na wzór lemon curdu – to jest bajka. Piękny kolor i smak zapewnią mu tylko najbardziej dojrzałe, mięciutkie w dotyku owoce. Wszystko razem z bezą smakuje wybornie, jestem pewna, że do przepisu raz wypróbowanego powrócicie z przyjemnością.
Wypróbuj także moje inne przepisy na tarty.
Proporcje na około 30 – 35 mini-tartaletek.*
Składniki na kruche ciasto (pâte sucrée):
- 250 g mąki pszennej
- 100 g masła, zimnego i pokrojonego w kostkę
- 2 jajka, w temperaturze pokojowej
- 100 g cukru pudru
- szczypta soli
Mąkę pszenną przesiać, dodać masło, posiekać szybko nożem do momentu, kiedy ciasto będzie przypominało kruszonkę. Dodać jajka, cukier, sól i szybko zagnieść ciasto (można również zmiksować w malakserze). Z ciasta uformować kulę, lekko spłaszczyć, owinąć ją folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez przynajmniej 60 minut.
Foremki do mini tarteletek wysmarować masłem i oprószyć mąką pszenną, nadmiar mąki strzepać.
Schłodzone ciasto wyjąć z lodówki, rozwałkować na grubość około 3 mm, lekko podsypując mąką. Wycinać kółka o średnicy nieznacznie większej niż nasze foremki. Wycięte krążki przenosić do foremek dokładnie je wylepiając. Spód ciasta ponakłuwać widelcem.
Piec w temperaturze 180°C przez około 15 – 20 minut lub do zezłocenia. Wyjąć z piekarnika i wystudzić na kratce.
Składniki na curd z mango:
- 550 g puree z mango (2 średniej wielkości owoce)*
- 110 g cukru pudru, przesianego
- 45 ml świeżo wyciśniętego soku z cytryny
- 4 żółtka
- 45 g masła
- 2 łyżki skrobi ziemniaczanej
Owoce mango obrać, usunąć pestki, pokroić w kostkę. Przy pomocy blendera lub malaksera zmiksować do otrzymania gładkiego puree, bez grudek (ewentualne grudki przetrzeć przez sito). Umieścić w garnuszku i dodać cukier, sok z cytryny, żółtka. Podgrzewać, cały czas mieszając, przed samym momentem zagotowania ściągnąć z palnika, by masa się nie zwarzyła. Skrobię ziemniaczaną rozrobić w 1 łyżce wody i wlać do garnuszka, wymieszać. Postawić na palnik, zamieszać, znowu ściągnąć przed samym zagotowaniem. Dodać masło i wymieszać, do jego rozpuszczenia.
Curd z mango przelać do słoiczka i schłodzić przez kilka godzin w lodówce. Mango curd można przechowywać w lodówce przez 3 dni, pod przykryciem.
Ponadto:
- 300 ml śmietanki kremówki 36%, schłodzonej
- 1 łyżka cukru pudru
- bezy (upieczone z białek pozostałych z curdu z mango) według tego przepisu* (aby bezy były bardziej białe, suszę je w temp 110 – 120°C, lecz dłużej)
- otarta skórka z 1 limonki
Tartaletki napełnić budyniem z mango, do wysokości babeczek. Śmietankę kremówkę ubić, dodając pod koniec ubijania cukier puder. Na budyń wyłożyć po łyżce ubitej śmietanki, otrzeć skórkę z limonki. Na wierzch położyć bezę.
* W zależności od wielkości foremek; nie trzeba koniecznie posiadać foremek do tartaletek. Można użyć foremek do babeczek lub muffinów.
** Uwaga: owoce powinny być bardzo dojrzałe, można użyć gotowego puree z puszki.
Smacznego!
Źródło inspiracji – ’Pastry’ Michel Roux (kruche ciasto).
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga