Jedna z najlepszych szarlotek, jaką miałam okazję upiec. Kruchutkie, rozpływające się w ustach ciasto, nadzienie z pokrojonych jabłek z delikatną nutką cynamonu… Nie ma lepszej kombinacji. To już obowiązkowy wypiek każdego sezonu jabłkowego. Oto pyszna szarlotka spod samiuśkich Tater! Polecam gorąco.
Składniki na kruche ciasto:
- 500 g mąki pszennej
- 250 g masła, zimnego i pokrojonego w kostkę
- 70 g cukru pudru
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 żółtka, z dużych jajek
- 2 łyżki kwaśnej śmietany 18%
Wszystkie składniki na ciasto kruche na szarlotkę umieścić w misie malaksera i zmiksować do otrzymania gładkiej kuli ciasta.
Ciasto kruche można również przygotować metodą tradycyjną. W tym celu mąkę i proszek do pieczenia przesiać, dodać masło i posiekać szybko nożem do momentu, kiedy ciasto będzie przypominać kruszonkę. Dodać żółtka, cukier, kwaśną śmietanę i szybko zagnieść.
Powstałe ciasto podzielić na 2 części – około 2/3 i 1/3, każdą z nich zawinąć w folię spożywczą, schłodzić w lodówce przez około 2 godziny.
Składniki na nadzienie jabłkowe:
- 2,5 – 3 kg jabłek odmiany szarlotkowej*
- 3 łyżeczki zmielonego cynamonu
- cukier do smaku (jeśli jabłka są słodkie można pominąć; ja dodałam około 1/4 szklanki)
Jabłka na szarlotkę umyć, obrać, wykroić gniazda nasienne, podzielić na ćwiartki, następnie pokroić w cienkie plasterki. Dodać do smaku cukier i zmielony cynamon, wymieszać.
Ponadto:
- 2 łyżki bułki tartej, do podsypania
Wykonanie:
Przygotować formę o wymiarach 25 x 40 cm i wyłożyć papierem do pieczenia.
Schłodzone kruche ciasto (2/3) zetrzeć na spód formy na tarce o dużych oczkach. Podpiec przez około 10 – 15 minut w temperaturze 175ºC lub do lekkiego zazłocenia się ciasta. Wyjąć z piekarnika, jeszcze gorące posypać bułką tartą, by pochłonęła nadmiar wilgoci z jabłek. Na bułkę tartą wyłożyć nadzienie jabłkowe, następnie na nadzienie jabłkowe na tarce zetrzeć pozostałą część (1/3) ciasta.
Piec około 1 godziny w temperaturze 170ºC. Po wystudzeniu, szarlotkę posypać cukrem pudrem.
* Jabłka odmiany szarlotkowej w Polsce np. szara reneta, antonówka, koksa, w UK np. cox, russet.
Smacznego :-).
Z przepisu Szellki (z Galerii Potraw).
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga