Komentarze (720)
Szarlotka spod samiuśkich Tater

Jedna z najlepszych szarlotek, jaką miałam okazję upiec. Kruchutkie, rozpływające się w ustach ciasto, nadzienie z pokrojonych jabłek z delikatną nutką cynamonu… Nie ma lepszej kombinacji. To już obowiązkowy wypiek każdego sezonu jabłkowego. Oto pyszna szarlotka spod samiuśkich Tater! Polecam gorąco.

Składniki na kruche ciasto:

  • 500 g mąki pszennej
  • 250 g masła, zimnego i pokrojonego w kostkę
  • 70 g cukru pudru
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 żółtka, z dużych jajek
  • 2 łyżki kwaśnej śmietany 18%

Wszystkie składniki na ciasto kruche na szarlotkę umieścić w misie malaksera i zmiksować do otrzymania gładkiej kuli ciasta.

Ciasto kruche można również przygotować metodą tradycyjną. W tym celu mąkę i proszek do pieczenia przesiać, dodać masło i posiekać szybko nożem do momentu, kiedy ciasto będzie przypominać kruszonkę. Dodać żółtka, cukier, kwaśną śmietanę i szybko zagnieść.

Powstałe ciasto podzielić na 2 części – około 2/3 i 1/3, każdą z nich zawinąć w folię spożywczą, schłodzić w lodówce przez około 2 godziny.

Składniki na nadzienie jabłkowe:

  • 2,5 – 3 kg jabłek odmiany szarlotkowej*
  • 3 łyżeczki zmielonego cynamonu
  • cukier do smaku (jeśli jabłka są słodkie można pominąć; ja dodałam około 1/4 szklanki)

Jabłka na szarlotkę umyć, obrać, wykroić gniazda nasienne, podzielić na ćwiartki, następnie pokroić w cienkie plasterki. Dodać do smaku cukier i zmielony cynamon, wymieszać.

Ponadto:

  • 2 łyżki bułki tartej, do podsypania

Wykonanie:

Przygotować formę o wymiarach 25 x 40 cm i wyłożyć papierem do pieczenia.

Schłodzone kruche ciasto (2/3) zetrzeć na spód formy na tarce o dużych oczkach. Podpiec przez około 10 – 15 minut w temperaturze 175ºC lub do lekkiego zazłocenia się ciasta. Wyjąć z piekarnika, jeszcze gorące posypać bułką tartą, by pochłonęła nadmiar wilgoci z jabłek. Na bułkę tartą wyłożyć nadzienie jabłkowe, następnie na nadzienie jabłkowe na tarce zetrzeć pozostałą część (1/3) ciasta.

Piec około 1 godziny w temperaturze 170ºC. Po wystudzeniu, szarlotkę posypać cukrem pudrem.

* Jabłka odmiany szarlotkowej w Polsce np. szara reneta, antonówka, koksa, w UK np. cox, russet.

Smacznego :-).

Z przepisu Szellki (z Galerii Potraw).

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 720 komentarzy
Szukaj w komentarzach: