Komentarze (69)
Grzybki

Przepyszne kruche grzybki z nadzieniem z kremu budyniowego i z polewą czekoladową. Wiele osób podchodzi do grzybków z sentymentem, to ciasteczka ich dzieciństwa… Nie będę ukrywać – są dość pracochłonne, wyłącznie dla cierpliwych. Ale trud wykonania wynagradza smak i wygląd tych ciasteczek, wszystkim się podobają i smakują :).

Jeśli potrzebujesz przeliczyć miary szklankowe na gramy lub odwrotnie – ułatwi Ci to przelicznik kulinarny. Znajdziesz go też nad każdym przepisem na blogu.

Składniki na ciasto:

  • 250 g masła, zimnego
  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 1 szklanka kwaśnej śmietany 18%

Mąkę pszenną i masło posiekać szybko nożem. Dodać kwaśną śmietanę, szybko wyrobić ciasto, owinąć folią spożywczą i włożyć do lodówki na 2 godziny. Po tym czasie schłodzone ciasto wyjąć z lodówki i rozwałkować na grubość około 3 mm, delikatnie podsypując mąką.

Budyń waniliowy (creme patissiere):

  • 600 ml mleka
  • ziarenka wydrążone z 1 laski wanilii
  • 6 dużych żółtek
  • 100 g cukru
  • 40 g mąki pszennej
  • 40 g skrobi ziemniaczanej

W większym garnuszku zagotować mleko z ziarenkami wanilii. Doprowadzić do wrzenia i natychmiast odstawić na bok.

Żółtka i cukier umieścić w misie miksera i utrzeć do białości (np. trzepaczkami do ubijania białek). Dodać mąkę pszenną i skrobię ziemniaczaną i dalej miksować, aż do uzyskania gładkiej pasty. Do pasty dodać 100 ml  wrzącego mleka, zmiksować do połączenia.

Zahartowaną pastę jajeczną wlać do reszty zagotowanego mleka, dobrze wymieszać, do połączenia. Postawić na palnik (średnia moc) i zagotować, często mieszając. Od momentu zagotowania gotować około 1 minuty, mieszając, aż krem/budyń zgęstnieje. Zdjąć z palnika. Gotowy krem przykryć folią spożywczą w taki sposób, by dotykała powierzchni kremu, odstawić do wystudzenia (podczas studzenia nie wolno mieszać!).

Uwaga: gotowy krem można przechowywać w lodówce do 3 dni.

Ponadto:

  • 2 łyżki powideł lub marmolady (najlepiej kwaśnej)
  • 1 łyżka suchego maku
  • 1 białko

Wykrajać części grzybków:

* kapelusze (przy pomocy większej szklanki), mają pasować na zewnętrzną część małych foremek do babeczek, posmarowanych uprzednio masłem w temperaturze pokojowej; uformować tak, by przypominały półkoliste kapelusze grzybków,

* spody kapeluszy – wykroić foremką do babeczek, na środku zrobić niewielką dziurkę,

* nóżki grzybków – można wykorzystać skrawki ciasta; niewielkie trójkąty posmarować dżemem i zawinąć w ruloniki; należy pamiętać, że jeden z końców ma być wąski i w miarę ostry, by pasował do otworku w spodzie kapelusza; „tępy” koniec maczamy w białku, a następnie w maku (ma przypominać ubrudzone ziemią nóżki grzybów).

Wykrojone i przygotowane części kłaść na blachę wyłożoną uprzednio papierem do pieczenia. Piec temperaturze 180 – 190ºC przez około 15 – 20 minut, do złotego koloru. Wyjąć z piekarnika, wystudzić na kratce.

Przygotowanym kremem budyniowym napełnić kapelusze grzybków. Zamknąć spodami od kapeluszy, a do otworków wsunąć „nóżki” – ruloniki z marmoladą. Kapelusze pokryć polewą czekoladową.

Polewa czekoladowa:

  • 100 g gorzkiej lub mlecznej czekoaldy
  • 30 g masła

Składniki roztopić w kąpieli wodnej (przeczytaj, jak to zrobić). Wymieszać do otrzymania gładkiej polewy czekoladowej.

Smacznego!

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 69 komentarzy
Szukaj w komentarzach: