Sernik królewski to tradycyjny polski przepis na sernik, z kakaowym kruchem ciastem na spodzie i na górze sernika oraz z najlepszą masą serową. To sernik z mojego domu rodzinnego, także darzę ten przepis dużym sentymentem. Mimo upływu czasu, lubię go nadal. Tym bardziej, że jest to jeden z najlepszych polskich serników – ciężki, intensywny, wilgotny. W pełni zasłużył na miano sernika królewskiego. Szczególnie lubię, gdy upiecze go Tata…
Składniki na kruche kakaowe ciasto:
- 250 g mąki pszennej
- 100 g masła, zimnego
- pół łyżki smalcu (można pominąć, smalec jednak nadaje ciastu kruchości)
- 100 g cukru pudru
- 1 małe jajko
- 2 łyżki gęstej kwaśnej śmietany 18%
- 2 łyżki kakao
- pół łyżeczki proszku do pieczenia
Mąkę pszenną, kakao i proszek do pieczenia przesiać, dodać masło i smalec, posiekać szybko nożem do momentu, kiedy ciasto będzie przypominało kruszonkę. Dodać jajko, cukier, kwaśną śmietanę i szybko zagnieść ciasto (można również zmiksować w malakserze). Z ciasta uformować kulę, lekko spłaszczyć, owinąć ją folią spożywczą i umieścić w zamrażarce na przynajmniej 2 godziny.
Składniki na masę serową:
- 1 kg tłustego lub półtłustego twarogu, zmielonego trzykrotnie
- 5 dużych jajek, białka oddzielone od żółtek
- 200 g masła*
- 1 szklanka drobnego cukru do wypieków
- 1 opakowanie cukru wanilinowego (8 g)
- pół opakowania (20 g) budyniu śmietankowego bez cukru
- bakalie, wedle uznania
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W misie miksera utrzeć masło z cukrem i cukrem wanilinowym do otrzymania jasnej i puszystej masy maślanej. Dodawać żółtka, jedno po drugim, ucierając po każdym dodaniu. Dodać twaróg, w kilku turach i dokładnie utrzeć, do połączenia się składników. Na sam koniec wmiksować budyń w proszku, dodać ewentualne bakalie i wymieszać. W osobnym naczyniu białka ubić na sztywną pianę. Dodać do masy serowej i delikatnie wymieszać szpatułką tylko do połączenia się składników.
Formę o wymiarach 20 x 30 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Zamrożone ciasto (jedną część) zetrzeć do formy na tarce. Podpiec w temperaturze 180°C przez około 10 – 12 minut. Wyjąć z piekarnika i na podpieczony spód (ciepły) delikatnie wyłożyć masę serową, następnie na górę zetrzeć drugą część ciasta.
Sernik królewski piec około 1 godziny w temperaturze 180°C, najlepiej bez termoobiegu. Po upieczeniu wystudzić przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika.
* Przy użyciu bardzo tłustego sera z wiaderka (zawartość tłuszczu 18% lub powyżej) ilość masła należy zmniejszyć do 150 g.
Więcej o tym, jak upiec perfekcyjny sernik.
Smacznego!
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga