Piernik po żydowsku (lekakh) wywodzi się z okresu międzywojennego, kiedy społeczność żydowska była liczna na ziemiach polskich. Ciasto było symbolem nadziei na dostatni rok… Do tej pory jest wypiekany w niektórych rejonach kraju, stanowi rodzaj spuścizny kulturowej pozostawionej Polakom (jakże smacznej!). Lekakh – w języku jidysz oznacza ciasto miodowe. Tradycyjnie jadany był na weselach, z okazji narodzin dziecka, nawet na Nowy Rok – w myśl powiedzenia, że jaki pierwszy dzień, taki cały przyszły rok… ale też ogólnie przy wszystkich szczęśliwych okazjach. Słodki, bardzo aromatyczny piernik, bogaty w orzechy, rodzynki, często z dodatkiem skórki pomarańczowej lub cytrynowej. Z dodatkiem kawy, która nadaje mu ciemniejszego koloru i aromatu. Po upieczeniu lepki od miodu, sprężysty i bardzo wilgotny. Jest bardzo smaczny i nie potrzebuje większych dekoracji. Polecam!
Uwaga: 1 szklanka na blogu Moje Wypieki ma zawsze pojemność 250 ml.
Składniki na 2 pierniki.
Składniki na piernik po żydowsku:
- 3,5 szklanki mąki pszennej
- 1/4 łyżeczki soli
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 2 łyżki przyprawy korzennej do piernika (najlepiej domowej)
- 4 duże jajka
- 3/4 szklanki miałkiego brązowego cukru
- 4 łyżki oleju rzepakowego
- 2 szklanki płynnego miodu
- pół szklanki mocnej świeżo zaparzonej kawy
- 2 łyżki rumu lub brandy (niekoniecznie, można pominąć)
- 1,5 szklanki posiekanych orzechów włoskich lub pekan (lub w wersji bogatszej: pół szklanki posiekanych orzechów, pół szklanki rodzynków, pół szklanki kandyzowanej skórki pomarańczowej/cytrynowej)
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W misie miksera umieścić jajka i cukier. Lekko ubić rózgą kuchenną, tylko do dokładnego rozkłócenia jajek i połączenia się składników. Dodać olej, płynny miód, przestudzoną kawę i brandy, a następnie wymieszać rózgą kuchenną, do połączenia się składników. Bezpośrednio do mieszanki przesiać mąkę pszenną, sól, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną, przyprawy i wymieszać rózgą kuchenną tylko do połączenia się składników, nie dłużej. Dodać posiekane orzechy i wymieszać.
Dwie formy keksówki, każda o wymiarach 23 x 12 cm wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Rozdzielić pomiędzy nie ciasto, wyrównać.
Piernik po żydowsku piec w temperaturze 160ºC, najlepiej bez termoobiegu, przez 60 – 70 minut lub do tzw. suchego patyczka. Wyjąć z piekarnika i wystudzić.
Piernik po żydowsku można upiec już tydzień przed świętami. Bardzo dobrze się przechowuje, długo zachowuje świeżość. Można mrozić.
Smacznego!
Źródło przepisu – Piernikarnia Toruńska.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga