Delikatna i pyszna tarta z czarną porzeczką i bezami. Pastelowe porzeczkowe nadzienie, lekka warstwa bitej śmietany i moje ulubione śnieżnobiałe bezy. Nadzienie porzeczkowe wbrew temu, co sugeruje kolor jest delikatne w smaku, dlatego polecam podanie tarty np. z frużeliną porzeczkową (uwaga: porzeczki mają bardzo dużo pektyny, pomijamy więc żelatynę, nie będzie potrzebna).
Składniki na kruchy spód:
- 195 g mąki pszennej
- 115 g masła, zimnego i pokrojonego w kostkę
- 1 żółtko
- 2 łyżki cukru pudru
- szczypta soli
- 2 łyżki mleka, zimnego
Mąkę pszenną przesiać, dodać masło, posiekać szybko nożem do momentu, kiedy ciasto będzie przypominało kruszonkę. Dodać żółtko, cukier, sól, mleko i szybko zagnieść ciasto (można również zmiksować w malakserze). Z ciasta uformować kulę, lekko spłaszczyć, owinąć ją folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez przynajmniej 60 minut.
Formę na tartę o średnicy 24 cm wysmarować masłem i oprószyć mąką pszenną, nadmiar mąki strzepać.
Po wyjęciu ciasta z lodówki rozwałkować je, lekko podsypując mąką. Następnie przenieść nad formę do tarty i wyłożyć nim dno i boki formy. Ponownie schłodzić w lodówce przez minimum 30 minut.
Ciasto wyjąć z lodówki, na ciasto wyłożyć papier do pieczenia, a następnie na papier wysypać kulki ceramiczne, które obciążą ciasto (może być też fasola, ryż). Tak przygotowane ciasto wstępnie podpiec w temperaturze 190°C przez 15 minut. Następnie papier usunąć, piec 5 minut, do lekkiego zbrązowienia spodu. Wyjąć z piekarnika.
Składniki na warstwę porzeczkową:
- 250 g czarnej porzeczki + pół szklanki cukru
- 5 jajek (średniej wielkości)
- 200 ml śmietanki kremówki 36%
- 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej lub skrobi kukurydzianej
- świeżo wyciśnięty sok z połowy niedużej cytryny
Porzeczki zasypać cukrem (pół szklanki), postawić na palniku. Zagotować, mieszając, do rozpuszczenia się cukru. Zdjąć z palnika, przetrzeć przez sitko, odstawić, wystudzić.
Wszystkie pozostałe składniki oraz przestudzone puree porzeczkowe umieścić w misie miksera i zmiksować (lub zmiksować blenderem). Powinna powstać gładka, rzadka mieszanka. Jeśli powstanie pianka, odstawić na 25 minut, by znikła.
Na wstępnie podpieczona tartę (gorącą) ostrożnie wylać masę porzeczkową. Piec kolejne 25 – 30 minut w temperaturze 180°C, aż wierzch tarty się zetnie (można przykryć od góry folią aluminiową, by się zbyt mocno nie przypiekł). Wyjąć z piekarnika, wystudzić, włożyć na kilka godzin do lodówki.
Składniki na bezy:
- 2 białka
- 130 g drobnego cukru do wypieków
W misie miksera umieścić białka i ubić na sztywną pianę. Dodawać cukier, powoli, łyżka po łyżce, dokładnie i długo ubijając pomiędzy poszczególnymi porcjami cukru. Ubijając do momentu powstania gęstej, błyszczącej piany. Pianę bezową przełożyć do rękawa cukierniczego z tylką w postaci gwiazdki np. Wilton 1M i wyciskać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia zgrabne bezy. Pomiędzy bezikami pozostawiać 2 cm odstępy.
Piec w temperaturze 110ºC z termoobiegiem przez około 1,5 godziny lub do kruchości. Wyjąć z piekarnika i wystudzić na kratce.
Ponadto:
- 250 ml śmietanki kremówki 30 lub 36%, schłodzonej
Śmietankę kremówkę ubić. Po wierzchu wystudzonej tarty równo rozprowadzić bitą śmietanę, następnie wyłożyć bezy. Podawać z frużeliną z czarnej porzeczki.
Uwaga: bezy układać na bitej śmietanie dopiero przed podaniem, inaczej śmietana je rozpuści.
Smacznego!
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga