Delikatna tarta z dodatkiem owoców czarnej porzeczki. Pastelowe porzeczkowe nadzienie, lekka warstwa bitej śmietany i moje ulubione śnieżnobiałe bezy. Nadzienie porzeczkowe wbrew temu, co sugeruje kolor jest delikatne w smaku, dlatego polecam podanie tarty np. z frużeliną porzeczkową (uwaga: porzeczki mają bardzo dużo pektyny, pomijamy więc żelatynę, nie będzie potrzebna).
Składniki na spód:
- 195 g mąki pszennej
- 2 łyżki cukru pudru
- szczypta soli
- 115 g masła, zimnego
- 1 żółtko
- 2 łyżki mleka, zimnego
Mąkę przesiać, dodać masło, posiekać szybko nożem do momentu, kiedy ciasto będzie przypominać kruszonkę. Dodać żółtko, cukier, sól, mleko i szybko zagnieść (można również zmiksować w malakserze). Z ciasta uformować kulę, owinąć ją folią spożywczą, schłodzić w lodówce przez 30 – 60 minut.
Po wyjęciu ciasta z lodówki rozwałkować je, lekko podsypując mąką. Następnie przenieść nad formę i wyłożyć nim dno i boki formy na tartę o średnicy 24 cm, wysmarowanej wcześniej masłem i oprószonej mąką pszenną (nadmiar mąki należy strzepać). Wyrównać, ponownie schłodzić w lodówce przez minimum 30 minut.
Wyjąć z lodówki, na ciasto wyłożyć papier do pieczenia, a następnie na papier wysypać kulki ceramiczne, które obciążą ciasto (może być też fasola, ryż). Tak przygotowane ciasto wstępnie podpiec w temperaturze 190ºC przez 15 minut. Następnie papier usunąć, piec 5 minut, do lekkiego zbrązowienia spodu.
Składniki na warstwę porzeczkową:
- 250 g czarnej porzeczki + pół szklanki cukru
- 5 jajek (średniej wielkości)
- 200 ml śmietany kremówki 36%
- 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej lub skrobi kukurydzianej
- świeżo wyciśnięty sok z połowy niedużej cytryny
Porzeczki zasypać cukrem (pół szklanki), postawić na palniku. Zagotować, mieszając, do rozpuszczenia się cukru. Zdjąć z palnika, przetrzeć przez sitko, odstawić, wystudzić.
Wszystkie pozostałe składniki oraz przestudzone puree porzeczkowe umieścić w misie miksera i zmiksować (lub zmiksować blenderem). Powinna powstać gładka, rzadka mieszanka. Jeśli powstanie pianka, odstawić na 25 minut, by znikła.
Na wstępnie podpieczona tartę (gorącą) ostrożnie wylać masę porzeczkową. Piec kolejne 25 – 30 minut w temperaturze 180ºC, aż wierzch tarty się zetnie. Można przykryć od góry folią aluminiową, by się zbyt mocno nie przypiekła. Ostudzić, włożyć na kilka godzin do lodówki.
Ponadto:
- 250 ml śmietany kremówki 30 lub 36%, schłodzonej
Śmietanę kremówkę ubić.
Po wierzchu wystudzonej tarty równo rozprowadzić bitą śmietanę, następnie wyłożyć bezy. Podawać z frużeliną z czarnej porzeczki.
Bezy:
- 2 białka
- 130 g drobnego cukru do wypieków
W misie miksera umieścić białka i ubić na sztywną pianę. Dodawać cukier, powoli, łyżka po łyżce, dokładnie i długo ubijając pomiędzy poszczególnymi porcjami cukru. Ubijając do momentu powstania gęstej, błyszczącej piany.
Pianę przełożyć do rękawa cukierniczego z tylką w postaci gwiazdki np. Wilton 1M i wyciskać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia zgrabne bezy. Pomiędzy bezikami pozostawiać 2 cm odstępy.
Piec w temperaturze 110ºC z termoobiegiem przez około 1,5 godziny lub do kruchości. Zdjąć, wystudzić na kratce.
Uwaga: bezy układać na bitej śmietanie dopiero przed podaniem, inaczej śmietana je rozpuści.
Smacznego :-).
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga