Skoro bułeczki dyniowo – pomarańczowe wyszły takie pyszne, może z tego ciasta usmażycie też pączki? W przepisie wprowadziłam kilka zmian, między innymi dodając jedno żółtko, by były bardziej delikatne. Wariacji przy pączkach dyniowych jest mnóstwo: można je nadziewać dżemem pomarańczowym, powidłami lub jak ja – masą kajmakową. Posypać orzeszkami, polać lukrem zwykłym lub kawowym, zrobić prążki z kajmaku lub czekolady. Wreszcie – z ciasta wyciąć oponki i obtoczyć je w cynamonowym cukrze. Przekonajcie się, jaka wersja będzie Waszą ulubioną :-).
Jakiej dyni używam do wypieków? W Polsce dobra odmiana do wypieków to dynia Hokkaido, w Wielkiej Brytanii znana pod nazwą Red Kuri squash. Jest to dynia o delikatnym smaku, mączystym miąższu i intensywnym pomarańczowym kolorze. Ma ona szerokie zastosowanie w kuchni.
Składniki na około 25 pączków:
- 3 szklanki mąki pszennej chlebowej
- 10 g drożdży suchych (2,5 łyżeczki) lub 20 g drożdży świeżych
- 3/4 szklanki mleka
- 1 szklanka puree z dyni (280 g)*
- 1 jajko
- 1 żółtko
- 40 g masła, roztopionego i przestudzonego
- 70 g drobnego cukru do wypieków lub jasnego brązowego cukru
- pół łyżeczki soli
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 łyżka ekstraktu z wanilii lub wódki/rumu/likieru pomarańczowego
- do nadziania pączków: masa kajmakowa z puszki (dulce de leche)
Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn – tutaj instrukcja), dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając rozpuszczony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ściereczką, do podwojenia objętości (około 1,5 godziny).
Po tym czasie ciasto wyjąć na oprószony mąką blat, krótko wyrobić. Formować ręcznie – odrywać kawałki ciasta, odważyć około 50 g na każdy pączek, uformować kulki, następnie odłożyć je na ręczniczek lub stolnicę oprószoną mąką pszenną. Pączki przykryć i pozostawić w cieple do podwojenia objętości (około 20 – 25 minut w zależności od temperatury; pączki powinny być dobrze napuszone, ale nie przerośnięte).
Po wyrośnieciu smażyć pączki w oleju rozgrzanym do temperatury 175ºC, po kilka minut z każdej strony. Temperatura oleju nie powinna być zbyt wysoka, ponieważ pączki szybko zbrązowieją od zewnątrz, a w środku będą surowe. Po usmażeniu odkładać na bibułkę do odsączenia.
Jeszcze ciepłe nadziewać masą kajmakową z puszki. Na wierzchu pączków zrobić prążki z kajmaku – wyciskane z rękawa cukierniczego.
Metoda dla maszynistów:
Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie do chleba w kolejności: płynne, sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta 'dough’ (około 1,5 h), po czym ciasto wyjąć, krótko wyrobić i dalej postępować według powyższego przepisu.
* Można wykorzystać gotowe puree z puszki lub zrobić je samemu – skorzystaj z przepisu na domowe puree dyniowe. To proste!
Smacznego :-).
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga