Komentarze (0)
Drożdżówki z rabarbarem, malinami i białą czekoladą

Nowy smak drożdżówek z rabarbarem. Pyszne połączenie kwaskowego rabarbaru, malin ze słodziutką polewą z białej czekolady. To musiało dobrze smakować i tak było :). Połączenie smakowe podpatrzyłam na profilu kawiarni Wypiek na instagramie i przepadłam… postanowiłam przepis odtworzyć w domu. Nie zawiedziecie się, są przepyszne.

Składniki na 12 sztuk.

Składniki na ciasto drożdżowe:

  • 550 g mąki pszennej do ciasta drożdżowego (typ 550)
  • 15 g drożdży suchych lub 30 g drożdży świeżych
  • 2 duże jajka
  • 80 g cukru
  • 250 ml mleka
  • pół łyżeczki soli
  • 80 g masła, roztopionego

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto drożdżowe, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Dwie płaskie blachy lub jedną większą wyłożyć papierem do pieczenia.

Wyrośnięte ciasto drożdżowe wyjąć na powierzchnię oprószoną mąką, krótko wyrobić i podzielić na 12 równych części, około 85 – 90 g każda. Bułeczki układać na dwóch blaszkach, w dużych odstępach, choć ułożone na jednej dużej blaszce będą się ze sobą stykały. Przykryć ręczniczkiem kuchennym, odstawić na około 40 minut w ciepłe miejsce, aż ciasto ponownie podwoi swoją objętość. Po tym czasie używając dna szklanki zrobić w każdej bułeczce mocne wgłębienie, prawie do samej blachy, nałożyć do niego nadzienie, z górką, lekko je przyklepując, by zmieściło się jak najwięcej (rozdzielić równo między 12 drożdżówek), następnie ciasto wokół posmarować roztrzepanym jajkiem a po wierzchu posypać kruszonką.

Drożdżówki piec około 20 minut w temperaturze 190ºC. Wyjąć z piekarnika i wystudzić na kratce, następnie polać gęstniejącą polewą z białej czekolady.

Składniki na nadzienie:

  • 400 g rabarbaru
  • 200 g malin
  • 3 łyżki cukru

Rabarbar pokroić w kostkę (skórki nie usuwamy). Wymieszać delikatnie z malinami i cukrem, tuż przed wyłożeniem nadzienia do drożdżówek.

Składniki na kruszonkę:

  • 60 g masła, roztopionego
  • 100 g mąki pszennej
  • 50 g cukru

Wszystkie składniki umieścić w miseczce i wyrobić między palcami na kruszonkę.

Składniki na polewę z białej czekolady:

  • 75 g śmietanki kremówki 36%
  • 150 g białej czekolady, posiekanej

Polewę przygotować po wystudzeniu się drożdżówek.

Śmietankę kremówkę umieścić w garnuszku, następnie podgrzać, prawie do wrzenia i zdjąć z palnika. Zalać nią posiekaną białą czekoladę i odłożyć, na 2 minuty. Po tym czasie wymieszać, do rozpuszczenia się czekolady i powstania jednolitego ganache (sosu czekoladowego).

Smacznego!

Drożdżówki z rabarbarem, malinami i białą czekoladą

 

Drożdżówki z rabarbarem, malinami i białą czekoladą
Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 0 komentarzy
Szukaj w komentarzach: