Komentarze (2)
Drożdżówki z budyniem i jagodami

Nie może być lata bez jagodzianek! Poza klasycznymi jagodziankami (lub tymi z dużą ilością jagód) w tym roku proponuję Wam wspaniałe jagodzianki z kremem budyniowym (creme patissiere). Chyba każdy kocha takie połączenie. Drożdżówki są zawijane i lekko polukrowane, pieczone na dużej blaszce z wyposażenia piekarnika. Tak smakuje lato :).

Składniki na 12 sztuk.

 Składniki na ciasto drożdżowe:

  • 540 g mąki pszennej
  • 80 g drobnego cukru do wypieków
  • 3/4 łyżeczki soli
  • 10 g suchych drożdży lub 20 g drożdży świeżych
  • 75 g masła, roztopionego
  • 250 ml mleka
  • 2 duże jajka

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Po tym czasie ciasto rozwałkować na prostokąt o wymiarach 40 x 30 cm, delikatnie podsypując mąką stolnicę i wałek, by ciasto się nie kleiło.

Przygotowany prostokąt posmarować budyniem (przepis poniżej) i posypać jagodami. Następnie zwinąć wzdłuż dłuższego boku, na kształt długiej rolady. Ostrym nożem (lub nitką) pokroić na mniej więcej 3 – 3,5 cm kawałki (podzielić na równe 12 części). Ułożyć je na dużej blaszce z piekarnika (wyłożonej uprzednio papierem do pieczenia) – bułeczki zetkną się ze sobą podczas wyrastania. Przykryć ręczniczkiem kuchennym, odstawić na około 30 minut do ponownego wyrośnięcia (powinny podwoić objętość).

Wyrośnięte drożdżówki z budyniem i jagodami wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180°C i piec około 20 minut (piekłam z termoobiegiem, ale można i bez niego). Wyjąć, przestudzić. Lekko ciepłe bułeczki polukrować.

Składniki na budyń (creme patissiere):

  • 500 ml mleka
  • 5 żółtek, z dużych jajek
  • 170 g drobnego cukru do wypieków
  • 45 g skrobi ziemniaczanej
  • 2 łyżeczki pasty z wanilii lub ziarenka z 1 laski wanilii

W większym garnku zagotować mleko z ziarenkami wanilii. Doprowadzić do wrzenia i natychmiast odstawić na bok.

Żółtka i cukier umieścić w misie miksera i utrzeć do białości np. trzepaczkami do ubijania piany z białek. Dodać skrobię ziemniaczaną i dalej ubijać, aż do uzyskania gładkiej pasty jajecznej. Do pasty dodać 100 ml wrzącego mleka i na wolnych obrotach zmiksować do połączenia.

W ten sposób zahartowaną pastę jajeczną wlać do reszty zagotowanego mleka, dobrze wymieszać, do połączenia. Postawić na palnik (średnią moc) i zagotować, często mieszając. Od momentu zagotowania gotować około 2-3 minuty, mieszając, aż budyń zgęstnieje. Zdjąć z palnika. Gotowy budyń przełożyć do salaterki i przykryć folią spożywczą w taki sposób, by dotykała powierzchni kremu, odstawić do wystudzenia (podczas studzenia nie wolno mieszać!).

Gotowy creme patissiere można przechowywać w lodówce do 3 dni. Krem ponownie zamieszać rózgą kuchenną (by był gładki) bezpośrednio przed wyłożeniem na ciasto – nie wcześniej (to ważne).

Składniki na lukier:

  • 1 szklanka cukru pudru
  • 2 – 3 łyżki wody (lub soku z cytryny)

Wszystkie składniki na lukier umieścić w miseczce i rozetrzeć grzbietem łyżki. Jeśli lukier będzie zbyt rzadki – dodać więcej cukru pudru, a jeśli zbyt gęsty – wody.

Ponadto:

  • 350 g jagód

Smacznego!

Drożdżówki z budyniem i jagodami

 

Drożdżówki z budyniem i jagodami

 

Drożdżówki z budyniem i jagodami
Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 2 komentarze
Szukaj w komentarzach: