Komentarze (216)

Mazurek z ajerkoniakiem i czarną porzeczką

Jedno ciasto – kilka mazurków. W nadchodzącym tygodniu przedstawię Wam kilka nowych przepisów na mazurki na moim ulubionym kruchym cieście (nigdy twardym, idealnie kruchym). Mazurków w najmodniejszym obecnie kształcie – pisanki :-). Przepisy będą bardzo proste, nawet podstawowe, ale czy piękno nie tkwi w prostocie?

Mazurek ajerkoniakowy to propozycja dla dorosłych. Kruche ciasteczko 'liźnięte’ dżemem z czarnej porzeczki z żółciutkim, ajerkoniakowym nadzieniem. Przystrojony bezami i czekoladowymi jajeczkami. Proste lecz niebanalne połączenie smaków!

Składniki na ciasto kruche:

  • 175 g mąki pszennej
  • 25 g cukru pudru
  • 100 g masła, schłodzonego
  • 1 łyżka kwaśnej śmietany 18%
  • 1 żółtko

Dodatkowo:

  • białko, do przyklejenia wałeczka z kruchego ciasta
  • 2 – 3 łyżki dżemu z czarnej porzeczki
  • pokruszone bezy
  • czekoladowe jajeczka

Na papierze do pieczenia odrysować formę tortownicę o średnicy 21 cm. Powstały okrąg wydłużyć/powiększyć z jednej strony na kształt pisanki/jajka, wyciąć wzorzec.

Wszystkie składniki na ciasto umieścić w malakserze i wyrobić/zmiksować (można też wyrobić ręcznie). Ciasto uformować w kulę, owinąć folią i włożyć do lodówki na 1 godzinę.

Po tym czasie ciasto rozwałkować na grubość około 3 – 4 mm i wyciąć z niego kształt pisanki – do rozwałkowanego ciasta przyłożyć wzorzec wycięty z papieru i wyciąć pożądany kształt. Wyciętą pisankę przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Z pozostałego ze ścinków ciasta ukształtować wałeczek i przykleić (na białko – pędzelek maczamy w białku i przyklejamy wałeczek do ciasta) do zewnętrznej krawędzi ciasta (będzie to zarazem krawędź, przez którą nie może przelać się nadzienie). Ciasto ponownie schłodzić w lodówce przez 30 – 60 minut.

Przed samym pieczeniem ciasto ponakłuwać widelcem. Piec około 15 – 18 minut w temperaturze 200ºC, do zarumienienia. Wyjąć, wystudzić na kratce.

Ajerkoniakowa żelka:

  • pół szklanki (125 ml) śmietany kremówki 30% lub 36%
  • pół szklanki (125 ml) ajerkoniaku (advocaatu)
  • 13,5 g żelatyny w proszku (3,5 łyżeczki) lub 3,5 listka żelatyny

Żelatynę zalać wodą (tylko do jej przykrycia), odstawić na 10 minut do napęcznienia. Postawić na palniku i podgrzewać, mieszając, do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny lub podgrzać w mikrofali. Nie doprowadzać do wrzenia (żelatyna straci swoje właściwości żelujące). Zdjąć z palnika.

Śmietanę kremówkę podgrzać w garnuszku, prawie do wrzenia, zdjąć z palnika. Do niej dodać rozpuszczoną żelatynę, dokładnie wymieszać do połączenia. Dodać ajerkoniak i wymieszać.

Wykonanie:

Mazurek posmarować cienką warstwą dżemu. Na dżem wylać wystudzoną żelkę ajerkoniakową, odstawić do lodówki do stężenia. Przed podaniem udekorować pokruszonymi bezami i czekoladowymi jajeczkami.

Przechowywać w lodówce.

Smacznego :-).

Mazurek z ajerkoniakiem i czarną porzeczką

Mazurek z ajerkoniakiem i czarną porzeczką

Mazurek z ajerkoniakiem i czarną porzeczką

Mazurek z ajerkoniakiem i czarną porzeczką

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 216 komentarzy
Szukaj w komentarzach: