Galette ze śliwkami i cynamonem to rustykalna tarta ze śliwkami, pieczona bez formy, na dużej blaszce. Wykonanie jest Wam znane i bardzo proste. Wystarczy rozwałkować kruche ciasto, na środek wyłożyć kawałki owoców, zawinąć na nie brzegi kruchego ciasta i upiec. Pod sam koniec pieczenia przełączam piekarnik na dolne grzanie i umieszczam tartę bliżej grzałki, by spód był dobrze wypieczony i nie mokry od owoców. Kruche ciasto z dodatkiem maślanki lub kefiru – to nowość na MW :). Sami przekonajcie jak wspaniale plastyczne jest kruche ciasto – przypomina mi trochę ciasto na pierogi. Podaję z gałką lodów waniliowych.
Wypróbuj także moje inne przepisy na tarty.
Składniki na kruche ciasto:
- 240 g mąki pszennej
- 140 g masła, zimnego i pokrojonego w kostkę
- szczypta soli
- 3 łyżki cukru pudru
- 80 ml maślanki/kefiru, zimnego
Dodatkowo:
- 550 g śliwek węgierek (lub innych), odpestkowanych, pokrojonych na połówki lub grubsze plasterki
- 2 łyżki zmielonych migdałów
- 3 łyżki cukru, do posypania
- 1 łyżeczka zmielonego cynamonu, do oprószenia
Mąkę pszenną przesiać, dodać masło, posiekać szybko nożem do momentu, kiedy ciasto będzie przypominało kruszonkę. Dodać cukier, sól, maślankę i szybko zagnieść ciasto (można również zmiksować w malakserze). Z ciasta uformować kulę, lekko spłaszczyć, owinąć ją folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez przynajmniej 60 minut.
Dużą blachę wyłożyć papierem do pieczenia.
Schłodzone ciasto rozwałkować na grubość 3 mm na kształt koła, delikatnie podsypując mąką pszenną. Przenieść na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Środek tarty oprószyć zmielonymi migdałami. Zostawiając 3 cm wolnego ciasta od brzegu, wyłożyć śliwki w taki sposób, by ich połówki/plasterki na siebie zachodziły, w okręgach, zaczynając od zewnetrznego, kończąc na środku. Posypać cukrem, oprószyć cynamonem. Następnie brzegi ciasta założyć do środka, lekko je zlepiając (by nie odkleiły się podczas pieczenia).
Piec w temperaturze 200°C przez około 35 – 40 minut lub do wypieczenia. Około 10 minut przed końcem pieczenia przełączyć tylko na grzanie dolne, umieścić tartę bliżej grzałki. Wyjąć z piekarnika i wystudzić.
Smacznego!
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga