Wytrawne ciasto drożdżowe w formie chlebka z dodatkiem popularnych ziół, czosnku i parmezanu. Niebo w gębie! Pyszne, odrywane kawałki puszystego i maślanego ciasta, najlepsze jeszcze na ciepło prosto z piekarnika. Nawet nie pytajcie, jak to cudownie smakuje i pachnie ;-). Lepiej sami wypróbujcie przepis na chlebek ziołowy!
Chlebek ziołowy – składniki na ciasto:
- 400 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka cukru
- 2 i 1/2 łyżeczki drożdży suchych (10 g) lub 20 g drożdży świeżych
- 1 łyżeczka soli
- 85 ml mleka
- 60 ml wody
- 55 g masła, roztopionego i przestudzonego
- 2 duże jajka
- 2 ząbki czosnku, przeciśnięte przez praskę
- pół łyżeczki suszonego oregano
- duża szczypta suszonego rozmarynu
- 1 łyżka drobno posiekanej świeżej bazylii
Chlebek ziołowy – nadzienie:
- 40 g masła, roztopionego
- 6 ząbków czosnku, przeciśniętego przez praskę
- 1 łyżka drobno posiekanej świeżej bazylii
- 70 g startego parmezanu
Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto na chlebek ziołowy, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).
Foremkę keksową o wymiarach 22 x 12 cm posmarować dodatkowym masłem i oprószyć mąką, nadmiar mąki strzepać.
Wyrośnięte ciasto przełożyć na stolnicę, rozwałkować na prostokąt o wymiarach 50 x 30 cm, posmarować roztopionym masłem, posypać równomiernie czosnkiem, bazylią i parmezanem. Pokroić na 5 poprzecznych pasów (10 x 30 cm). Każdy z pasów ciasta pokroić w poprzek na 6 równych prostokątów (10 x 5 cm) i układać je na sztorc w keksówce. Powinno zostać trochę luźnego miejsca po bokach. Przykryć i zostawić w cieple do ponownego wyrośnięcia na około 45 – 60 minut.
Piec w temperaturze 180ºC przez około 30 minut, do rumianego i wypieczonego koloru. Lekko przestudzić w formie, następnie wyjąć i podawać (można dodatkowo polać odrobiną roztopionego masła, oprószyć ziołami i parmezanem).
Metoda dla maszynistów:
Wszystkie składniki umieścić w maszynie według kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta „dough”. Po skończeniu programu (1,5 h), ciasto wyjąć, krótko wyrobić. Dalej postępować według powyższego przepisu.
Smacznego :-).
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga