Wasze ulubione kruche ciasto z pianką (u mnie tym razem wiśniową) w odsłonie świątecznej. Jeśli szukacie idealnego przepisu na makowiec z lekką budyniową pianką, podzielne ciasto z dużej blachy, nie ma się nad czym zastanawiać ;). Pianka budyniowa – dla osób, które nie znają jej z poprzednich przepisów (szarlotka lub kruche ciasto z malinami) to pianka przypominająca konsystencją ptasie mleczko, o smaku budyniowym. Bardzo polecam!
Składniki na kruche ciasto:
- 2,5 szklanki mąki pszennej (może być również mąka krupczatka)
- 200 g masła, zimnego
- 50 g smalcu, zimnego
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 3 łyżki cukru pudru
- 5 żółtek, z dużych jajek
Mąkę i proszek do pieczenia przesiać, dodać masło i smalec, posiekać szybko nożem do momentu, kiedy ciasto będzie przypominać kruszonkę. Dodać żółtka, cukier i szybko zagnieść (można również zmiksować w malakserze). Jeśli ciasto będzie zbyt sypkie, dodać 1 – 2 łyżki zimnej wody. Podzielić na 2 części – około 60% i 40%, każdą zawinąć w folię spożywczą, zamrozić (ciasto można wykonać dzień wcześniej).
Formę o wymiarach 34 x 23 cm wysmarować masłem, wyłożyć papierem do pieczenia. Na spód zetrzeć na tarce większą część ciasta (60%), lekko przyklepać dłonią i wyrównać. Podpiec na złoty kolor w temperaturze 180ºC przez około 15 – 18 minut.
Składniki na nadzienie makowe:
- 400 g maku
- 2 duże jajka, białka i żółtka osobno
- 60 g masła
- 50 g miałkiego brązowego cukru
- 150 g płynnego miodu
- 50 g rodzynków
- 50 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 50 g orzechów włoskich lub pekan, posiekanych
- 1 łyżeczka ekstraktu z migdałów
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Mak zalać wrzącą wodą (do jego przykrycia), odstawić do wystudzenia, a następnie odsączyć z nadmiaru wody i dwukrotnie zemleć w maszynce do mięsa z drobnym sitkiem do maku (mak można też zalać wrzątkiem do przykrycia i gotować przez 20 minut, odcisnąć z nadmiaru wody i wystudzić, a następnie dwukrotnie zemleć w maszynce do mięsa z drobnym sitkiem do maku). Do przygotowania masy makowej można również użyć często dostępnego w sklepach maku zmielonego. Jest to spore uproszczenie, ponieważ maku nie trzeba już mielić. Wystarczy zalać wrzątkiem do przykrycia i wystudzić, a następnie dokładnie odcisnąć z nadmiaru wody, np. w lnianym ręczniczku kuchennym.
W misie miksera umieścić masło i dokładnie utrzeć z cukrem i miodem. Dodać żółtka, dalej ucierając. Dodać przygotowany wcześniej mak, rodzynki, kandyzowaną skórkę pomarańczową, posiekane orzechy, ekstrakt z migdałów i zmiksować do połączenia się składników.
Białka ubić na sztywną pianę i wymieszać delikatnie z masą makową (ten etap najlepiej tuż przed pieczeniem, by białka nie opadły lub nie podeszły wodą).
Składniki budyniową piankę:
- 5 białek, z dużych jajek
- 1 szklanka drobnego cukru do wypieków
- 1 opakowanie cukru wanilinowego (16 g)*
- 2 opakowania budyniu waniliowego lub śmietankowego (użyłam wiśniowego), bez cukru (2 x 40 g)
- pół szklanki oleju słonecznikowego lub rzepakowego
W misie miksera umieścić białka i rozpocząć ubiajnie. Po ubiciu na sztywno, powoli, łyżka po łyżce, wsypywać drobny cukier i cukier wanilinowy, cały czas ubijając na wysokich obrotach miksera. Następnie powoli wsypywać przesiany proszek budyniowy, cały czas ubijając, by dobrze się rozpuścił. Strużką wlewać olej, nie przerywając ubijania.
Na podpieczony kruchy spód ciasta (może być ciepły) wyłożyć nadzienie makowe i wyrównać. Następnie na wierzch wyłożyć ubitą piankę budyniową. Na nią zetrzeć resztę zamrożonego ciasta (40%).
Makowiec z lekką budyniową pianką piec w temperaturze 180ºC przez około 30 – 35 minut. Wyjąć, wystudzić. Oprószyć cukrem pudrem.
Ponadto:
- cukier puder do oprószenia
* Zamiast można dodać cukru z prawdziwą wanilią.
Smacznego!
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga