Przepis na najlepszy makowiec z bezą :). Na szybkim kruchym cieście, idealnie wilgotny, bakaliowy, z dodatkiem wysokiej bezy (będziecie do niej potrzebować dodatkowych białek, można użyć mrożonych). Beza – podobnie jak Pavlova – jest chrupiąca z wierzchu i piankowa w środku. Bardzo polecam!
Uwaga: makowiec z bezą, ze względu na dodatek bezy, najkorzystniej zostawić sobie na koniec wypieków świątecznych; idealnie jest go upiec 1 dzień przed świętami.
Składniki na kruche ciasto:
- 100 g mąki pszennej
- poł łyżeczki proszku do pieczenia
- 65 g masła, w temperaturze pokojowej
- 40 g drobnego cukru do wypieków
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
Wszystkie składniki na kruchy spód wyrobić między palcami, do momentu kiedy ciasto zacznie formować kruszonkę. Przesypać do tortownicy o średnicy 23 lub 24 cm, wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia. Wylepić ciastem spód i wstępnie podpiec w temperaturze 180ºC przez 15 minut.
Składniki na nadzienie makowe:
- 200 g maku
- 1 duże jajko, białko i żółtko osobno
- 30 g masła
- 25 g miałkiego brązowego cukru
- 75 g płynnego miodu
- 30 g rodzynków
- 30 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 30 g orzechów włoskich lub pekan, posiekanych
- pół łyżeczki ekstraktu z migdałów
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Mak zalać wrzącą wodą (do jego przykrycia), odstawić do wystudzenia, a następnie odsączyć z nadmiaru wody i dwukrotnie zemleć w maszynce do mięsa z drobnym sitkiem do maku (mak można też zalać wrzątkiem do przykrycia i gotować przez 20 minut, odcisnąć z nadmiaru wody i wystudzić, a następnie dwukrotnie zemleć w maszynce do mięsa z drobnym sitkiem do maku). Do przygotowania masy makowej można również użyć często dostępnego w sklepach maku zmielonego. Jest to spore uproszczenie, ponieważ maku nie trzeba już mielić. Wystarczy zalać wrzątkiem do przykrycia i wystudzić, a następnie dokładnie odcisnąć z nadmiaru wody, np. w lnianym ręczniczku kuchennym.
W misie miksera umieścić masło i utrzeć z cukrem i miodem. Dodać żółtko, dalej ucierając. Dodać namoczony (odciśnięty) i zmielony mak, rodzynki, kandyzowaną skórkę pomarańczową, posiekane orzechy, ekstrakt z migdałów i zmiksować do połączenia.
Białko ubić na sztywną pianę i wymieszać delikatnie z masą makową (ten etap najlepiej tuż przed pieczeniem, by białko nie opadło lub nie podeszło wodą).
Składniki na bezę:
- 4 białka
- szczypta soli
- 200 g drobnego cukru do wypieków
- 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej
Wszystkie składniki na bezę powinny być w temperaturze pokojowej.
W misie miksera umieścić białka i zacząć ubijanie. Kiedy białka lekko się spienią dodać sól i ubijać dalej. Kiedy piana będzie sztywna zacząć dodawać cukier – łyżka po łyżce, powoli, ubijając po każdym dodaniu. Powinna powstać gęsta, błyszcząca masa bezowa. Dodać przesianą skrobię i lekko wymieszać szpatułką.
Ponadto:
- garstka orzechów włoskich lub pekan, posiekanych
Wykonanie:
Na podpieczony kruchy spód wyłożyć przygotowaną masę makową. Na górę wyłożyć bezę, na nią wysypać posiekane orzechy.
Piec w temperaturze 140ºC przez około 1 godzinę do momentu aż wierzch bezy będzie chrupiący i lekko popękany. W razie konieczności przedłużyć pieczenie o kolejne 15 minut.
Makowiec z bezą przechowywać w temperaturze pokojowej.
Smacznego!
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga