Wyjątkowy świąteczny tort Opium. Warstwy czekoladowego biszkoptu, białej bezy i kremu kawowo – makowego, nasączone dużą ilością migdałowego ponczu i dla przełamania smaków – dobrą domową konfiturą. Wspaniały miks świątecznych smaków, tort wilgotny i sycący, dla osób, które lubią klasyczne smaki i połączenia, które zawsze się sprawdzają :).
Składniki na biszkopt kakaowy:
- 50 g mąki pszennej
- 50 g skrobi ziemniaczanej
- 40 g kakao
- 4 jajka, białka i żółtka osobno
- 150 g drobnego cukru do wypieków
- szczypta soli
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W misie miksera umieścić żółtka i połowę cukru. Utrzeć do otrzymania bardzo jasnej masy żółtkowej.
W drugim naczyniu umieścić białka i zacząć ubijanie. Po lekkim spienieniu dodać sól i ubić do sztywności. Dodawać pozostały cukier, łyżka po łyżce, powoli i stopniowo, cały czas ubiajając do powstania sztywnej i błyszczącej masy bezowej. Do masy bezowej dodać utarte żółtka i delikatnie wymieszać szpatułką do połączenia. Bezpośrednio do mieszanki przesiać mąkę pszenną, skrobię ziemniaczaną, kakao i bardzo delikatnie wymieszać szpatułką do powstania ciasta o konsystencji musu.
Formę o średnicy 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia, sam spód. Przełożyć do niej ciasto, wyrównać. Piec w temperaturze 170ºC przez około 30 minut lub do tzw. suchego patyczka. Wyjąć z piekarnika, wystudzić. Po wystudzeniu przekroić na 3 blaty.
Składniki na blaty bezowe:
- 3 białka (120 g)
- szczypta soli
- 150 g drobnego cukru do wypieków
- pół łyżeczki soku z cytryny lub octu
- pół łyżeczki skrobi ziemniaczanej
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Dwie płaskie blachy wyłożyć papierem do pieczenia, na nich narysować 2 okręgi o średnicy 20 lub 21 cm – beza urośnie również na boki podczas pieczenia (najprościej odrysować jakiś talerzyk lub miseczkę).
W misie miksera ubić na sztywno białka ze szczyptą soli. Dalej ubijając dodawać cukier, łyżka po łyżce, co bardzo ważne – stopniowo. Powinna powstać gęsta i błyszcząca piana bezowa. Dodać sok z cytryny/ocet i ubić. Na końcu delikatnie wmieszać przesianą skrobię ziemniaczaną.
Masę bezową przełożyć na narysowane koła, wyrównać.
Piekarnik rozgrzać do temperatury 150ºC. Włożyć do niego obie przygotowane blachy z bezami i natychmiast zmniejszyć temperaturę do 120ºC (z termoobiegiem). Piec/suszyć przez około 1 godzinę (w razie konieczności wydłużając czas pieczenia) aż beza będzia chrupka i lekko popęka z wierzchu. Wyłączyć piekarnik – pozostawić do wystudzenia.
Krem kawowo – makowy:
- 1 szklanka mleka
- 1 łyżka kawy rozpuszczalnej (w proszku lub w postaci granulek)
- 3 żółtka
- 110 g drobnego cukru do wypieków
- 1 łyżka skrobi ziemniaczanej
- 250 g masła
- 70 g suchego i zmielonego maku
W ganuszku zagotować mleko z kawą. W misie miksera umieścić żółtka i cukier. Utrzeć do powstania jasnej i puszystej masy żółtkowej. Dodać łyżkę skrobi i utrzeć. Dodać połowę wrzącego mleka i zmiksować.
Zahartowaną pastę jajeczną wlać do reszty zagotowanego mleka, dobrze wymieszać, do połączenia. Postawić na palnik (średnia moc palnika) i zagotować, często mieszając. Od momentu zagotowania gotować około 1 minuty, mieszając, aż budyń zgęstnieje. Zdjąć z palnika. Gotowy budyń przykryć folią spożywczą w taki sposób, by folia dotykała powierzchni kremu, następnie odstawić do wystudzenia w temperaturze pokojowej (podczas studzenia nie wolno mieszać!).
Masło utrzeć w misie miksera. Dodawać wystudzony budyń, w trzech turach, ucierając. Na sam koniec dodać suchy i zmielony mak. Utrzeć.
Odłożyć 5 łyżek masy kremowej na lekkie posmarowanie boków i wierzchu tortu, a resztę podzielić na 4 równe części.
Nasączenie:
- 125 ml likieru Amaretto
- 125 ml przegotowanej zimnej wody
Składniki na nasączenie wymieszać.
Ponadto:
- pół słoiczka gęstego dżemu lub konfitury: wiśniowej lub z czarnej porzeczki lub powideł śliwkowych
- okruszki czekoladowych ciastek lub kakaowego biszkoptu lub wiórków czekoladowych na posypanie boków i wierzchu tortu
Wykonanie:
Na paterze układać wg kolejności: blat biszkoptu, nasączenie (1/3 z całości), konfitura, krem kawowo – makowy (1 część), blat bezowy, krem kawowo – makowy (2 część), blat biszkoptu, nasączenie (1/3 z całości), konfitura, krem kawowo – makowy (3 część), blat bezowy, krem kawowo – makowy (4 część), blat biszkoptu, nasączenie (1/3 z całości).
Tort Opium z boku i z wierzchu posmarować cienką warstwą odłożonej warstwy kremowej. Posypać okruszkami biszkoptów/czekoladowych ciastek/wiórkami czekolady. Schłodzić.
Tort Opium przechowywać w lodówce. Wyjąć z lodówki minimum 30 – 60 minut przed podaniem, by krem 'doszedł’ do temperatury pokojowej i by tort lepiej się kroił.
Smacznego!
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga