Puszyste i wyrośnięte ciasto drożdżowe z serem i żurawiną uformowane na kształt warkocza. Pachnie wspaniele, smakuje wybornie i rozpływa się w ustach. Jeśli wolicie, zamiast lukru można przygotować kruszonkę. Przepis dla osób, które uwielbiają klasyczne drożdżówki z serem ;-).
Ciasto drożdżowe z serem i żurawiną – składniki:
- 540 g mąki pszennej
- 80 g drobnego cukru do wypieków
- 3/4 łyżeczki soli
- 10 g suchych drożdży lub 20 g drożdży świeżych
- 75 g masła, roztopionego
- 250 ml mleka
- 2 duże jajka
Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).
W międzyczasie przygotować:
Nasączona żurawina:
- 80 g suszonej żurawiny
- 40 ml soku z pomarańczy lub jabłek
Suszone żurawiny mieścić w małym garnuszku i zalać sokiem. Podgrzać do wrzenia, zdjąć z palnika i odłożyć na bok na 1 godzinę lub do momentu kiedy cały sok wsiąknie w żurawinę (jeśli cały sok z jakiegoś powodu nie wsiąknie w żurawinę – odlać go a żurawinę osuszyć).
Nadzienie twarogowe:
- 500 g twarogu półtłustego lub tłustego /może być zmielony/
- 125 g serka mascarpone (pół opakowania)
- 1 duże jajko lub 2 mniejsze
- 90 g cukru
- 16 g cukru wanilinowego (lub ziarenka z 1 laski wanilii)
Przygotować nadzienie: wszystkie składniki włożyć do miski, rozetrzeć i zmiksować. Dodać napęczniałą żurawinę i wymieszać.
Jeśli konsystencja sera będzie zbyt płynna można dodać 1 – 2 łyżeczki skrobi ziemniaczanej.
Wykonanie:
Wyrośnięte ciasto podzielić na 2 części, nadzienie również podzielić na pół.
Każdy kawałek ciasta rozwałkować na prostokąt około 30 x 22 cm (lub o długości naszej formy; u mnie 2 formy 30 x 11 cm ). Rozsmarować na nim porcję nadzienia twarogowo z żurawiną i zwinąć na kształt rolady, lekko ją spłaszczyć. Ostrym nożem przeciąć roladę wzdłuż, zostawiając jeden z końców nieprzecięty (wykonanie można podpatrzyć w wieńcu drożdżowym). Spleść ciasto ze sobą, zlepić końcówki. Umieścić w keksówce wysmarowanej masłem i oprószonej mąką pszenną i pozostawić w cieple do wyrośnięcia na około 40 minut lub do podwojenia objętości /identycznie postąpić z drugą częścią ciasta/.
Piekarnik rozgrzać do 175ºC. Wyrośnięte strucle posmarować jajkiem roztrzepanym z mlekiem i piec około 30 – 35 minut. Jeszcze ciepłe polać lukrem.
Ponadto:
- 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka do posmarowania
Składniki na lukier:
- 1 szklanka cukru pudru
- 3 – 4 łyżki gorącej wody
Cukier puder wsypać do miseczki. Rozetrzeć z gorącą wodą przy pomocy wypukłej strony łyżki. Gdy lukier będzie zbyt gęsty – dodać odrobinę wody. Gdy będzie zbyt rzadki, dosypać cukru pudru.
Metoda dla maszynistów:
Wszystkie składniki umieścić w maszynie według kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta „dough”. Po skończeniu programu (1,5 h), ciasto wyjąć, krótko wyrobić. Dalej postępować według powyższego przepisu.
Smacznego :-).
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga