Ciasto migdałowo – cytrusowe. Intensywnie migdałowe, z małą ilością mąki, jedno z tych „marcepanowych” ciast, jak nazywane są u mnie w domu takie wypieki. Mocno nasączone sokiem z cytrusów. Na pewno nie w guście każdego, ale jestem przekonana, że są wśród Was osoby, które się nim zachwycą!
Składniki na ciasto migdałowo – cytrusowe:
- 200 g masła
- 250 g drobnego cukru do wypieków
- 5 dużych jajek
- świeżo starta skórka z 4 mandarynek (klementynki)
- świeżo starta skórka z 1 cytryny
- 280 g zmielonych migdałów
- 100 g mąki pszennej
- szczypta soli
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W misie miksera umieścić masło i cukier. Utrzeć do powstania jasnej i puszystej masy maślanej. Po kolei dodawać jajka, jedno po drugim, ucierając do połączenia się składników po każdym dodaniu. Dodać świeżo otarte skórki z cytrusów i utrzeć.
Do tak utartej masy dodać zmielone migdały, sól i przesiać mąkę pszenną. Wymieszać szpatułką tylko do połączenia się składników, nie dłużej.
Formę o średnicy 24 wyłożyć papierem do pieczenia, sam spód. Przełożyć do niej ciasto i wyrównać.
Ciasto migdałowo – cytrusowe piec w temperaturze 170°C przez około 50 – 60 minut. Sprawdzić patyczkiem – patyczek włożony do ciasta może być wilgotny, ale nie może być na nim śladów surowego ciasta.
Wyjąć, jeszcze gorące ciasto nasączyć gorącym syropem cytrusowym. Wystudzić. Polać polewą czekoladową.
Składniki na syrop cytrusowy:
- świeżo wyciśnięty sok z 4 mandarynek (klementynki)
- świeżo wyciśnięty sok z 1 cytryny
- 50 g cukru
Pod koniec pieczenia się ciasta przygotować syrop. W garnuszku połączyć sok z owoców cytrusowych (w sumie nie powinno być go więcej niż 120 ml) z cukrem. Zagotować do rozpuszczenia się cukru i zdjąć z palnika.
Składniki na polewę czekoladową:
- 90 g masła
- 150 g gorzkiej czekolady, posiekanej
- pół łyżki miodu
Masło i miód rozpuścić w garnuszku na palniku. Zdjąć z palnika i dodać posiekaną czekoladę. Odczekać 2 minuty i wymieszać do powstania gładkiej polewy czekoladowej. Odstawić do lekkiego zgęstnienia.
Smacznego :-).
Źródło przepisu – Yotam Ottolenghi.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga