Katarzynka to pyszne świąteczne ciasto przekładane z pierniczkami i dużą ilością kremu. W mojej wersji kakaowy biszkopt, krem budyniowy, pierniki, powidła, krem śmietankowy… jest tu wszystko, co lubicie :). Jedną z warstw stanowią znane Wam na pewno pierniczki Katarzynki®, choć smak korzenny nie dominuje w cieście. Katarzynkę planowałam przygotować na zeszłoroczne święta, ale jak to często bywa – życie zweryfikowało moje plany i upiekłam je dopiero teraz. Tym razem już w październiku, by na pewno zdążyć przed Bożym Narodzeniem ;). I oczywiście polecam!
Uwaga: ciasto należy przygotować 24 h przed podaniem – pierniczki Katarzynki® muszą zmięknąć.
Jeśli potrzebujesz przeliczyć miary szklankowe na gramy lub odwrotnie – ułatwi Ci to przelicznik kulinarny. Znajdziesz go też nad każdym przepisem na blogu.
Składniki na ciasto kakaowe:
- 3 duże jajka
- 160 g drobnego cukru do wypieków
- 75 ml (5 łyżek) wody
- 75 ml (5 łyżek) oleju
- 150 g (1 szklanka) mąki pszennej
- 3 łyżki kakao
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Wodę i olej przelać do kubka.
Formę o wymiarach 24 x 35 cm wysmarować masłem (spód i boki) i wyłożyć papierem do pieczenia.
Do misy miksera wbić jajka i wsypać cukier. Ubijać (końcówkami miksera do ubijania piany z białek) na najwyższych obrotach miksera do momentu uzyskania jasnej, puszystej piany, która nawet potroi swoją objętość. Mikserem planetarnym masa jajeczna powinna być ubijana od 7 – 10 minut, mikserem ręcznym od 10 – 15 minut. Masa jajeczna podnoszona na mieszadle miksera powinna opadać lekko w postaci wstążki na resztę ciasta i pozostawać na jej powierzchni przez kilka dobrych sekund.
Do masy jajecznej wlewać strużką wodę z olejem, dalej ubijając. Bezpośrednio do mieszanki przesiać mąkę, kakao i proszek do pieczenia, następnie wymieszać delikatnie rózgą kuchenną do połączenia.
Masę przelać do przygotowanej wcześniej formy i wyrównać szpatułką. Piec w temperaturze 170ºC przez około 30 minut lub do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, wystudzić.
Krem budyniowo – maślany
- 750 ml mleka (podzielone na 400 i 350 ml)
- 170 g cukru (podzielone na 100 i 70 g)
- 8 g cukru wanilinowego
- 3 łyżki mąki pszennej
- 5 łyżek skrobi ziemniaczanej
- 3 żółtka, z dużych jajek
- 200 g masła
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W większym garnuszku zagotować 400 ml mleka i 100 g cukru.
Żółtka i cukier waniliowy umieścić w misie miksera i utrzeć do białości (np. trzepaczkami do białek). Dodać mąkę pszenną, skrobię ziemniaczaną i resztę (350 ml) mleka i dalej miksować, aż do uzyskania gładkiej mieszanki. Wlać do wrzącego mleka i zagotować, dobrze mieszając, do połączenia, by nie zrobiły się grudki. Od momentu zagotowania gotować około 1 minuty, mieszając, aż budyń zgęstnieje. Zdjąć z palnika. Gotowy krem przykryć folią spożywczą w taki sposób, by folia dotykała powierzchni kremu, odstawić do wystudzenia (podczas studzenia nie wolno mieszać!).
Masło utrzeć mikserem z drugą połową (70 g) cukru do uzyskania jasnej i puszystej masy maślanej. Dodawać masę budyniową, w trzech turach, cały czas miksując, do połączenia i powstania gładkiego kremu maślano – budyniowego.
Ponadto:
- około 22 sztuki Katarzynek® (tradycyjne pierniczki bez polewy czekoladowej), do przełożenia i do starcia na wierzch + kilka sztuk do dekoracji
- słoiczek powideł śliwkowych (około 290 g)
Krem śmietankowy:
- 500 ml śmietany kremówki 36%, schłodzonej
- 2 łyżki cukru pudru
Śmietanę kremówkę umieścić w misie miksera i ubić z cukrem do sztywności.
Wykonanie:
Wystudzone ciasto kakaowe w formie posmarować powidłami. Przykryć kremem maślano – budyniowym. Na krem wyłożyć pierniczki Katarzynki® (około 20 sztuk), jeden obok drugiego. Krem śmietankowy wyłożyć na pierniczki, wyrównać. Schłodzić przez 24 h w lodówce – tyle czasu potrzebują pierniczki by zmiękły w cieście. Po tym czasie na wierzch ciasta zetrzeć na tarce 2 pierniczki. Kroić w kwadraty, dekorując je dodatkowymi pierniczkami.
Ciasto Katarzynka przechowywać w lodówce.
Smacznego!
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga